Barcelona – Chelsea | Faza e 1/8-ve e UEFA Champions League | Takimi i kthimit

Emocione dhe spektakel ne Camp Nou. FC Barcelona eshte ne dukje me e avantazhuar ne duelin ndaj Chelsea FC fale barazimit ne takimin e pare ne Stamford Bridge, ndonese Londinezet kane nje rekord pozitiv ne ndeshjet ne Camp Nou, ku nuk pesojne humbje ne kater vizitat e fundit. Takimi I pare ne Stamford Bridge ne 20 Shkurt, goli i pare i Lionel Messi kunder Chelsea – ne perballjen e tij te nente – barazpeshoi avantazhin e krijuar fale golit te Willian dhe I siguroi ekipit te Ernesto Valverde nje barazim me vlera per ndeshjen e kthimit ne Spanje. Willian goditi dy here shtyllen, teksa Chelsea regjistroi 8 ndeshje pa pesuar humbje ndaj kundershtareve Katalanas.

Ekipet jane takuar 13 here mes tyre, te gjitha ne UEFA Champions League – dhe te gjitha pas vitit 2000. Per me teper, 5 nga perballjet e meparshme kane qene ne fazen e eleminimeve direkt.

Ky eshte raundi i tyre i trete I 1/8-ve, me Barcelonen qe pret te kualifikohet ne çerekfinale per te 11-in vit rradhazi. Chelsea, nderkohe, ia ka dale te shkoj me tej sesa 1/8-at vetem njehere ne pese sezonet e fundit, dhe jane eleminuar ne dy perballjet e fundit te luajtura ne kete faze.

Ky takim eshte nje nga dy takimet e raundit te 1/8-ve qe sjell perballe njeri-tjetrit dy ish-kampione te Europes: ne perballjen tjeter FC Porto sfidon Liverpoolin.

Takimet e meparshme

 • Skuadrat jane perballur 13 here mes tyre ne kompeticionet e UEFA-s, ku Chelsea ka fituar 4 here ndersa Barça 3 here, 6 ndeshje kane perfunduar ne barazim.
 • Chelsea ia doli te ishte fituese kur rruget e dy ekipeve u kryqezuan ne gjysmefinalet e sezonit 2011/12. Didier Drogba shenoi te vetmin gol ne takimin e pare ne Londer.
 • Barcelona kerkoi te kthente gjithcka ne takimin e kthimit kur Sergio Busquets kthen rezultatin e pergjithshem ne barazpeshe me golin e minutes se 35-te, dy minuta perpara se kapiteni i Chelsea, John Terry te largohej nga loja, nderkohe qe Andrés Iniesta kthen avantazhin per Spanjollet dy minuta perpara perfundimit te pjeses se pare. Ne minute shtese se pjeses se pare, megjithate, Ramires rikthen Chelsea-n ne loje – me pas Lionel Messi shperdoron nje mundesi pas penalltise se minutes se 49-te – Fernando Torres i mberritur nga stoli siguron perfundimisht vendin e Chelsea-t ne finale.
 • Cesc Fàbregas dhe Pedro Rodríguez, tashme lojtar te Chelsea, mbronin ngjyrat e Barcelones ne ate takim.
 • Nje tjeter mbremje dramatike ishte ajo e 6 Majit 2009 ne Stamford Bridge. Pas barazimit pa gola ne takimin e pare gjysmefinal, Michael Essien i dha Chelsea kryesimin ne minute e 9-te dhe Barcelona detyrohet te luaje me 10 lojtare pas daljes me te kuqe te Éric Abidal. Megjithate, barazimin ne minutat shtese se Andrés Iniestes kualifikon Spanjollet per me tej.
 • Barcelona ka fituar tre nga 5 perballjet e meparshme me dy takime ne UEFA Champions League. Barcelona ishte fituese me rezultat te pergjithshem 3-2 ne fazen e 1/8-ve te sezonit 2005/06 ku me pas do te shpalleshin kampione por Chelsea do te kualifikohej 1 vit me pare, pas humbjes 2 me 1 me Camp Nou dhe fitores 4 me 2 ne Stamford Bridge.
 • Chelsea regjistroi ne fitore 3 me 1 ne shtepi ne takimin e pare ne çerekfinalen e sezonit 1999/2000, por u shpartalluan 5 me 1 pas kohes shtese ne ndeshjen e kthimit ne Camp Nou.
 • Ekipet vihen serish perballe njeri-tjetrit ne fazen ne grupe te sezonit 2006/07, ku Chelsea fiton 1 me 0 ne Londer perpara se te barazonte 2 me 2 ne Spanje.

Backgroundi i takimit

Barcelona

 • Barcelona ka qene ne raundin e 1/8-ve ne cdo sezon duke nisur nga 2004/05, duke fituar 11 nga 13 perballjet. Te dyja humbjet jane regjistruar perballe ekipeve Angleze – humbja e 2005-es ndaj Chelsea, dhe humbja me golat ne transferte ndaj Liverpool dy vjet me vone.
 • 12 muaj me pare, ekipi i Luis Enrique prodhoi fitoren me te bujshme ne historine e 1/8-ve te UEFA Champions League. Pasi kishin shuar thuajse cdo shprese me humbjen 4 me 0 ne takimin e pare ndaj Paris Saint-Germain, Barça permbyse gjithcka ne takimin e kthimit pas rezultatit surprize 6 me 1.
 • Dy fushatat e fundit te Katalanasve kane perfunduar ne çerekfinale, nga Juventus ne sezonin e fundit dhe Atlético de Madrid ne sezonin 2015/16.
 • Gjigantet Spanjoll i kane fituar te treja takimet ne shtepi ne kete sezon, ku kane shenuar 8 gola dhe pesuar vetem 1 ne fitoren ndaj Juventus (3-0), Olympiacos FC (3-1) dhe Sporting Clube de Portugal (2-0).
 • Barcelona ne mundet ne 24 takime te UEFA Champions League te luajtura ne shtepi, nje rrugetim qe daton qe ne Shtator 2013 (22 Fitore 2 Barazime). Te dyja barazimet, ndaj Atlético dhe Juventus, u regjistruan ne humbjet e çerekfinaleve, pas rezultatit te pergjitshem.
 • Perballja e fundit te Barçes me kundershtare nga Premier League ishte ajo ndaj Manchester City FC ne fazen ne grupe te sezonit te kaluar, ku u regjistrua nje fitore 4 me 0 ne shtepi dhe 1 me 3 ne transferte.
 • Rekordi I pergjithshem I ndeshjeve te luajtura ne shtepi ndaj ekipeve angleze eshte 19 Fitore 11 Barazime 2 Humbje. Ata kane fituar 4 te fundit dhe 6 nga 7 te luajtura ne Camp Nou, perjashtim ben barazimin i vitit 2012 ndaj Chelsea.
 • Barcelona ka fituar 13 nga 23 perballjet me dy takime ndaj klubeve Angleze. Humbja e 2012-es ndaj Chelsea ishte e vetmja ne shtate perballjet e fundit.
 • Barcelona ka regjistruar 24 barazime ne transfertat e takimeve te pare ne kompeticionet e UEFA-as, duke fituar me pas me rezultat te pergjithshem 19 prej tyre, me e fundit ajo ndaj Paris Saint-Germain ne çerekfinalet e sezonit 2012/13. Ata kane fituar 9 nga 11 perballjet ne te cilat ata kane barazuar 1 me 1 ne transferten e takimit te pare, me e fundit ndaj VfB Stuttgart ne raundin e 1/8-ve te sezonit 2009/10.

Chelsea

 • Rekordi I klubit Londinez ne raundin e 1/8-ve eshte 8 fitore 4 humbje. Ata kane humbur ne kete faze ndaj Paris Saint-Germain ne te dyja sezonet 2014/15 dhe 2015/16.
 • Chelsea ka luajtur 10 ne ndeshjet me dy takime ndaj klubeve Spanjolle (4 fitore 6 humbje), me e fundit ne gjysmefinalet e sezonit 2013/14 te UEFA Champions League ku ata humben 3 me 1 ne takimin e dyte ne shtepi, dhe me pas ne rezultat te pergjithshem ndaj Atlético Madrid.
 • Chelsea eshte ndeshur me kundershtare Spanjoll ne kompeticionin e ketij sezoni, duke marre 4 pike ne perballjet e fazes ne grupe ndaj Atléticos.
 • Fitorja 2-1 ndaj Atléticos ne javen e dyte te fazes ne grupe eshte i vetmi sukses I “Bluve” ne shtate perballjet e fundit ndaj klubeve te Liges, ne shtepi dhe transferte (4 barazime 2 humbje). Ata barazuan 1 me 1 ne Stamford Bridge ndaj Atletikos ne javen e fundit te fazes ne grupe.
 • Chelsea nuk humbet ne 10 vizitat e fundit ne Spanje (3 fitore 7 barazime), qe pas humbjes 1 me 0 ndaj Real Betis Balompié ne 1 Nentor 2005; ata kishin barazuar 5 here rradhazi perpara fitores se Shtatorit ndaj Atlético.
 • Rekordi i pergjithshem i Londinezeve ne transfertat ndaj klubeve Spanjolle eshte 4 Fitore 7 Barazime 5 Humbje.
 • Blute e Londres kane humbur vetem dy nga 21 ndeshjet ndaj kundershtareve Spanjolle, ne shtepi dhe transferte (7 fitore 12 barazime).
 • Chelsea ka fituar 5 nga 11 perballjet e fundit Europiane ne transferte. Londinezet kane koleksionuar dy fitore dhe nje humbje ne udhetimet e ketij sezoni, duke fituar gjithashtu 4 me 0 ndaj Qarabağ FK ne javen e 5-te pervec fitores ndaj Atléticos; ata humben 3 me 0 ndaj Romes ne mes ketyre dy fitoreve.
 • Gjashte here kampionet e Anglise nuk ishin pjese e Champions League ne sezonin 2016/17, e para here qe Chelsea nuk perfshihet ne nje kompeticion Europian qe nga 1996/97. Ata kane luajtur ne cdo faze ne grupe te UEFA Champions League qe pas 2003/04.
 • Chelsea ka fituar 4 nga 6 ndeshjet ne kompeticionet e UEFA-s ne te cilat kane barazuar ne takimin e pare ne shtepi, me e fundit ajo ndaj Valencia CF ne raundin e 1/8-ve te sezonit 2006/07 (1-1 ne shtepi, 2-1 ne transferte). Kjo ishte gjithashtu perballja e 4-et ne te cilen ata barazonin 1 me 1 ne ndeshjen e pare ne shtepi dhe fitorja e tyre e trete.