“The Telegraph”

Një “kazan” që vlon gati të shpërthejë në çdo moment është Kosova, pasi tensionet mes shumicës etnike shqiptare dhe serbëve janë shtuar kohët e fundit, në një situatë të tensionuar që nga vitet 1990.

Shumica e serbëve në Kosovë ende e konsiderojnë Beogradin, i cili kurrë nuk e ka njohur pavarësinë e rajonit, si qeveri të tyre, dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka nënkuptuar se është gati ta pushtojë.

Nacionalistët po i kërkojnë atij që të veprojë për të “mbrojtur” serbët që janë detyruar të jetojnë nën sundimin e Kosovës për 16 vjet pas shpalljes së pavarësisë.

Klima e përhershme e tensionuar ushqen frikën se Kosova do të kthehet në një front të ri në Europë dhe do të çojë në një konflikt si në Ukrainë pas pushtimit të Rusisë dhe në fakt e bekuar nga Vladimir Putin.

Frika për një luftë të re arriti kulmin në vitin 2023, kur një grup militantësh serbë sulmuan përtej kufirit në fshatin verior Baniska dhe u barrikaduan në manastirin e tij.

Tre nga 30 militantët e dyshuar u vranë në një shkëmbim zjarri, dhe një nga njerëzit e komandantit të policisë së Kosovës veriore vdiq gjatë shkëmbimit të zjarrit.

Që nga ajo ditë, forcat e policisë së Kosovës kanë kryer patrullime ditore në zonën kufitare të kontrolluar nga serbët, duke kërkuar rrugë të paligjshme për në Serbi, si ato të përdorura nga personat e armatosur në sulmin e tyre.

Në urën e Mitrovicës që kalon lumin Ibër, flamuri i Serbisë valon gjithandej. Kjo urë dikur ishte një “pika e nxehtë”,një ndarje joformale midis veriut dhe jugut.

Gjërat duken paqësore ndërsa këmbësorët ecin lirshëm mes dy anëve. Por ekziston një tension themelor. Disa serbë nga veriu e konsiderojnë këdo që kalon në jug si tradhtar.

Vladimir Putin thuhet gjithashtu se po luan një rol në tensionin në rritje, pasi analistët paralajmërojnë se propaganda e Kremlinit po nxit trazira në veri, një komb që është 93% shqiptar dhe 4% serb.

Në një intervistë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, paralajmëroi se Aleksandçr Vuçiç po planifikonte të pushtonte, pasi ai tha se Serbia kishte ngritur baza operative rreth kufirit për të mbrojtur Beogradin dhe për të sulmuar Kosovën.

Kryeministri i Kosovës beson se presidenti serb po pret një mundësi për të pushtuar.

Miqësia e Aleksandër Vuçiç me Vladimir Putinin është e njohur dhe kryeministri i Kosovës beson se është në interesin e Vladimir Putinit që Serbia të pushtojë Kosovën, pasi kjo do të shkëpusë vëmendjen nga lufta e tij në Ukrainë. Në fakt ka zëra se Putini ka rekrutuar serbë për të luftuar në ushtrinë e tij kundër Ukrainës.

Gjithashtu, solidariteti me Rusinë ishte kudo. Shkronja “Z” ishte në anët e dyqaneve, kafeneve dhe shtëpive lokale.

Dikush kishte shkruar një slogan abuziv për NATO-n, një paralajmërim për praninë paqeruajtëse të KFOR, e cila është vendosur në Kosovë që nga viti 1999.

Ashtu si policia, ata kryejnë patrullime, duke monitoruar atë që ata e quajnë vijën kufitare administrative, një shtrirje prej 381 kilometrash që ndan Kosovën nga Serbia.

Kosova shpalli pavarësinë e saj më 17 shkurt 2008. Sipas Prishtinës, 117 shtete deri më tani e kanë njohur Kosovën si shtet të pavarur.

Beogradi pretendon se nuk ka më shumë se njëqind vende që e kanë njohur Kosovën./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *