NASA tha të hënën (15 prill) se po kërkonte mënyra për të sjellë shkëmbinjtë marsian të mbledhur nga roveri Perseverance përsëri në Tokë me një kosto më të ulët se sa ishte planifikuar, pasi u përball me kritika për tejkalimin masiv të buxhetit.

Përpjekja vjen pasi Kina po bën përparim drejt një misioni më të thjeshtë të kthimit të mostrës “grab-and-go” në planetin e kuq “rreth vitit 2030”, sipas mediave shtetërore, që do ta bënte atë kombin e parë që do të arrinte këtë gjë.

“Përfundimi është se 11 miliardë dollarë janë shumë para dhe moskthimi i mostrave deri në vitin 2040 është jashtëzakonisht i gjatë”, u tha gazetarëve në një telefonatë shefi i agjencisë amerikane të hapësirës, ​​Bill Nelson.

NASA dhe Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) kishin planifikuar të ulnin një anije rreth kraterit Jezero, ku roveri Perseverance ka kaluar vite duke kërkuar për shenja të jetës së lashtë që mund të kenë ekzistuar miliarda vjet më parë kur Marsi ishte më i ngrohtë dhe më i lagësht se sot.

Tridhjetë tuba mostrash të mbledhura nga roveri do të ngarkoheshin në një raketë të vogël dhe do të hidheshin në orbitë, ku një anije tjetër kozmike do t’i kapte dhe do t’i sillte në shtëpi.

Por një auditim i kohëve të fundit i planeve të NASA-s nga një bord i pavarur rishikues tha se misioni Mars Sample Return u krijua “me buxhet dhe pritshmëri joreale të planit që nga fillimi” dhe se kishte një shans “pothuajse zero” për të mbajtur datat e planifikuara të nisjes.

Ekspertët e jashtëm zbuluan gjithashtu se kostot e përgjithshme mund të arrijnë në 11 miliardë dollarë, gati dyfishi i asaj që kishte deklaruar NASA.

Si rezultat, NASA planifikon të kërkojë propozime të reja nga industria hapësinore që do të parandalonte disa nga ambiciet e misionit.

“Për t’i bërë gjërat më shpejt, mund të na duhet të ulim shtrirjen e numrit të mostrave,” u tha gazetarëve Nicky Fox i NASA-s, pa specifikuar se cili do të ishte numri i ri.

Misioni i kthimit të mostrës së Marsit në Kinë,  Tianwen-3 po punon drejt një nisjeje rreth vitit 2030, tha media shtetërore muajin e kaluar.

Megjithëse misioni i Kinës është më i thjeshtë dhe do të merrte vetëm mostra nga afërsia e menjëhershme e vendit të uljes së saj, të qenit i pari që kthente shkëmbinj nga një botë tjetër do të ishte ende një fitore e madhe gjeopolitike.

Kina mund të jetë gjithashtu kombi i ardhshëm që do të vendosë ekuipazhin në Hënë nëse misioni i saj në vitin 2030 atje ndodh përpara uljes së Artemis 3 të udhëhequr nga NASA.

“Nëse ata janë në gjendje të kthejnë mostrat nga Marsi përpara se SHBA-ja të bëjë, edhe nëse është një mostër rrëmbimi, e cila është thuajse e pavlefshme shkencërisht, kjo është shumë më tepër si një moment Sputnik,” tha G. Scott Hubbard, një ish-zyrtar dhe profesor i lartë i NASA-s./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *