Shitjet e iPhone ranë 24% në gjashtë javët e para të 2024, sipas një raporti të ri, duke shtuar probleme të rëndësishme për Apple dhe kompani të tjera të teknologjisë perëndimore në një treg vendimtar.

Analistët nga Counterpoint Research thanë se tregu i përgjithshëm i celularëve në Kinë ra me 7% me kompanitë përfshirë Apple, Oppo dhe Vivo që përjetuan rënie.

Por problemi për Apple ka vazhduar për një vit pasi ekonomia e Kinës ngadalësohet dhe tensionet tregtare dhe nacionalizmi nxehen. Konsumatorët që dikur do ta kishin konsideruar Apple tani po i drejtohen markave kombëtare, veçanërisht Huawei, tha Counterpoint.

“Kryesisht, Apple u përball me një konkurrencë të fortë në nivelet më të larta nga një Huawei i rigjallëruar ndërsa u shtrydh në mes për çmimet agresive nga Oppo, Vivo dhe Xiaomi,” tha Mengmeng Zhang, një analist i lartë i Counterpoint, në një njoftim për shtyp.

“Edhe pse iPhone 15 është një pajisje e shkëlqyer, ai nuk ka përmirësime domethënëse nga versioni i mëparshëm, kështu që konsumatorët ndihen mirë duke mbajtur iPhone-ët e gjeneratës së vjetër për momentin.”

Aksionet e Apple ranë 2.8% të martën. Stoku ka rënë rreth 11.6% këtë vit për shkak të shqetësimeve për dobësimin e shitjeve, veçanërisht në Kinë.

Kompania nuk iu përgjigj një kërkese për koment./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *