Nga BBC

Ish-komandanti i Komandës së Forcave të Përbashkëta të Mbretërisë së Bashkuar ka paralajmëruar se Ukraina mund të përballet me disfatë në vitin 2024.

Gjenerali Sir Richard Barrons i ka thënë BBC-së se ekziston “një rrezik serioz” që Ukraina të humbasë luftën këtë vit.

Arsyeja, thotë ai, është “sepse Ukraina mund të ndjejë se nuk mund të fitojë”.

“Dhe kur të arrijë në atë pikë, pse njerëzit duan të luftojnë dhe të vdesin më gjatë, vetëm për të mbrojtur të pambrojturin?”

Ukraina nuk është ende në atë pikë, por forcat e saj janë duke u pakësuar në mënyrë kritike në municione, trupa dhe mbrojtje ajrore. Kundërsulmimi i saj i shumëpërfolur vitin e kaluar nuk arriti t’i largonte rusët nga toka që kishin kapur dhe tani Moska po përgatitet për një ofensivë në verë.

Si do të duket kjo dhe cilat janë objektivat e mundshme strategjike?

” Është mjaft e qartë që rusët po bëhen gati për një ofensivë” thotë gjenerali Barrons.

“Ne po shohim Rusinë të largohet në vijën e frontit, duke përdorur një avantazh pesë me një në artileri, municione dhe një tepricë njerëzish të përforcuar nga përdorimi i armëve të reja.”

“Në një moment të kësaj vere,” thotë gjenerali Barrons, “ne presim të shohim një ofensivë të madhe ruse, me qëllimin për të bërë më shumë sesa për të goditur përpara me përfitime të vogla për të provuar ndoshta të thyejmë linjat e Ukrainës.

Dhe nëse kjo ndodh, ne do të rrezikojmë që forcat ruse të depërtojnë dhe më pas të shfrytëzojnë në zonat e Ukrainës ku forcat e armatosura ukrainase nuk mund t’i ndalojnë ato.

Por ku?

Vitin e kaluar rusët e dinin saktësisht se ku kishte gjasa të sulmonte Ukraina – nga drejtimi i Zaporizhzhia në jug drejt Detit Azov.

Ata planifikuan në përputhje me rrethanat dhe me sukses e mposhtën përparimin e Ukrainës.

Tani çizmja është në këmbën tjetër, ndërsa Rusia grumbullon trupat e saj dhe e mban Kievin të hamendësojë se ku do të sulmojë më pas.”Një nga sfidat që kanë ukrainasit,” thotë Dr Jack Ëatling, studiues i lartë në luftën tokësore në qendrën e mendimit Ëhitehall, Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara (Rusi), “është se rusët mund të zgjedhin se ku do t’i angazhojnë forcat e tyre.

“Është një vijë fronti shumë e gjatë dhe ukrainasit duhet të jenë në gjendje ta mbrojnë të gjithë atë”. Të cilët, natyrisht, nuk munden.

“Ushtria ukrainase do të humbasë terren,” thotë Dr Watling. “Pyetja është: sa dhe cilat qytete do të preken?

Ka shumë mundësi që Shtabi i Përgjithshëm i Rusisë nuk ka vendosur ende se cilin drejtim të caktojë si përpjekjet e tyre kryesore. Por është e mundur që gjerësisht të ndahen opsionet e tyre të ndryshme në tre objektiva:

Kharkiv

“Kharkivi,” thotë Dr Ëatling, “është sigurisht i prekshëm.”

Si qyteti i dytë i Ukrainës, i vendosur në mënyrë të rrezikshme afër kufirit rus, Kharkiv është një objektiv joshëse për Moskën.
Aktualisht po goditet çdo ditë me sulme raketore ruse, me Ukrainën që nuk është në gjendje të sigurojë mbrojtje të mjaftueshme ajrore për të shmangur përzierjen vdekjeprurëse të dronëve, raketave lundruese dhe balistike të drejtuara në drejtim të saj.

Zjarrfikësit luftojnë zjarrin në Kharkiv pas sulmit me dron, Rusia godet Kharkivin çdo ditë me dronë, raketa dhe predha.

“Unë mendoj se ofensiva këtë vit do të ketë si objektivin e saj të parë daljen nga Donbasi,” shton gjenerali Barrons, “dhe sytë e tyre do të jenë në Kharkiv, i cili është 29 km (18 milje) ose më shumë nga kufiri rus, një çmim i madh. “

A mund të funksionojë ende Ukraina si një entitet i qëndrueshëm nëse Kharkiv do të binte? Po, thonë analistët, por do të ishte një goditje katastrofike për moralin dhe ekonominë e saj.

Donbasi

Zona e Ukrainës lindore e njohur kolektivisht si Donbas ka qenë në luftë që nga viti 2014, kur separatistët e mbështetur nga Moska e deklaruan veten “republika popullore”.

Në vitin 2022 Rusia aneksoi ilegalisht dy rajonet e Donbasit, ose provincat, Donetsk dhe Luhansk. Këtu janë zhvilluar shumica e luftimeve në tokë gjatë 18 muajve të fundit.

Ukraina, në mënyrë të diskutueshme, ka shpenzuar përpjekje të mëdha, si në fuqi punëtore ashtu edhe në burime, në përpjekjen për të mbajtur në fillim qytetin e Bakhmut dhe më pas Avdiivka.

Ajo ka humbur të dyja, si dhe disa nga trupat e saj më të mira luftarake, në përpjekje.

Kievi është kundërpërgjigjur se rezistenca e tij u ka shkaktuar rusëve viktima në mënyrë disproporcionale të larta.

Kjo është e vërtetë, pasi fusha e betejës në këto vende është quajtur “Mulliri i mishit”.

Por Moska ka shumë më shumë trupa për të hedhur në luftë – dhe Ukraina jo.

Komandanti i Forcave Amerikane në Evropë, gjenerali Christopher Cavoli, ka paralajmëruar se nëse SHBA nuk nxiton shumë më shumë armë dhe municione në Ukrainë, atëherë forcat e saj do të mposhten në fushën e betejës me dhjetë me një.

Sasia ka rëndësi. Taktikat, lidershipi dhe pajisjet e ushtrisë ruse mund të jenë inferiore se ato të Ukrainës, por ajo ka një epërsi të tillë në numër, veçanërisht artileri, saqë nëse nuk bën asgjë tjetër këtë vit, opsioni i saj i paracaktuar do të jetë të vazhdojë të shtyjë forcat e Ukrainës prapa në drejtim të perëndimit duke marrë fshat pas fshati.

Zaporizhzhia

Edhe ky është një çmim joshës për Moskën. Qyteti jugor i Ukrainës me më shumë se 700,000 banorë (në kohë paqeje) ndodhet po ashtu rrezikshëm pranë vijave të frontit rus.

Është gjithashtu një gjemb në këmbë për Rusinë duke pasur parasysh se është kryeqyteti i një rajoni me të njëjtin emër që Rusia e ka aneksuar ilegalisht, dhe megjithatë qyteti ende jeton i lirë në duart e Ukrainës.

Por mbrojtja e frikshme që Rusia ndërtoi në jug të Zaporizhzhia vitin e kaluar, në pritjen e duhur të një sulmi ukrainas, tani do të komplikonte një përparim rus nga atje.

E ashtuquajtura linja Surovikin, e përbërë nga shtresa të trefishta të mbrojtjes, është e lidhur me fushën më të madhe, më të dendur të minuar në botë. Rusia mund ta çmontojë pjesërisht këtë, por përgatitjet e saj ndoshta do të zbuloheshin.

Objektivi strategjik i Rusisë këtë vit mund të mos jetë as territorial. Mund të jetë thjesht për të shtypur shpirtin luftarak të Ukrainës dhe për të bindur mbështetësit e saj perëndimorë se kjo luftë është një kauzë e humbur.

Dr Jack Watling beson se objektivi rus është “të përpiqet të krijojë një ndjenjë të pashpresë”.

“Kjo ofensivë [ruse] nuk do t’i japë fund konfliktit me vendosmëri, pavarësisht se si shkon për secilën palë,” thotë ai.

Gjenerali Barrons është gjithashtu skeptik se, pavarësisht situatës së rëndë në të cilën ndodhet tani Ukraina, Rusia do ta kthejë automatikisht avantazhin e saj me një përparim vendimtar.

“Unë mendoj se rezultati më i mundshëm është se Rusia do të ketë fituar, por nuk do të ketë arritur të depërtojë.

“Nuk do të ketë forca që janë mjaft të mëdha ose mjaft të mira për të goditur me grusht deri në lumin [Dnipro]… por lufta do të kthehet në favor të Rusisë.”

Një gjë është e sigurt: Presidenti rus Vladimir Putin nuk ka ndërmend të heqë dorë nga sulmi i tij ndaj Ukrainës.

Ai është si një lojtar pokeri që luan bixhoz me të gjitha çipat e tij për një fitore. Ai po mbështet në dështimin e Perëndimit për të furnizuar Ukrainën me mjetet e mjaftueshme për t’u mbrojtur.

Pavarësisht nga të gjitha samitet e NATO-s, të gjitha konferencat dhe të gjitha fjalimet nxitëse, ka një shans që ai të ketë të drejtë. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *