Ambasada Amerikane në Tiranë, njoftoi se Sekretari Amerikan i Shtetit, Anthony Blinken u takua me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Europian për Punët e Jashtme, Josep Borrell.

 

Në një postim në “Twitter”, ambasada shprehet se Blinken i shprehu Blinken mbështetjen e vazhdueshme për perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor.

 

“Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Europian për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, si dhe Zv. Presidentin e Komisionit Europian Josep Borrell dhe shprehu vlerësimin për mbështetjen e qartë e të vazhdueshme për perspektivën europiane të Ballkanit Perëndimor dhe angazhimin për procesin e zgjerimit. Sekretari Blinken nënvizoi nevojën për të ecur përpara me bisedimet e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut: https://bit.ly/3j0ëQzZ.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *