Një aeroplan pasagjerësh rus ka bërë një ulje emergjente në një fushë misri afër Moskës pasi goditi një tufë zogjsh.

 

Njëzet e tre persona u plagosën gjatë përplasjes së avionit me tufën e shpendëve, thanë zyrtarët shëndetësorë.

 

Ural Airlines Airbus 321 po udhëtonte për në Simferopol në Krime kur goditi tufën e zogjve menjëherë pas ngritjes, duke prishur motorët e saj.

 

Mediat shtetërore e kanë quajtur uljen emergjente të avionit si uljen e “mrekullisë mbi Ramensk”.

 

Linja ajrore tha që avioni ishte dëmtuar ndjeshëm dhe nuk do të fluturonte përsëri. Ndërkohë policia ka nisur një hetim në lidhje me ngjarjen.

 

Në aeroplan kishte 233 pasagjerë dhe ekuipazh në bord kur zogjtë u thithën në motorët e tij dhe piloti avionit vendosi të bënte uljen e detyruar.

 

Një pasagjer pa emër i tha TV shtetit se aeroplani filloi të dridhej menjëherë pas ngritjes.

 

“Pesë sekonda më vonë, dritat në anën e djathtë të aeroplanit filluan të ndeznin dhe erë ishte një djegie. Pastaj ne zbritëm dhe të gjithë u larguan”, tha ai.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *