Tete te vdekur dhe mbi 40 te plagosur është bilanci  i nje tragjedie te vërtete ne nje stadium ne Senegal. Ne ndeshjen finale te kupës se ligës ne stadiumin “Demba Diop” te kryeqytetit Dakar, po shkonte drejt fundit te kohës shtese, pasi koha e rregullt kishte përfunduar 1-1. Përplasja mes dy tifozerive me mjete te forta dhe ndërhyrja e policisë me gaz lotsjellës ka shkaktuar nje panik ne radhët e tifozëve te tjerë qe jane larguar, duke shtypur njërit tjetrin. Kjo si pasoje me pas shkaktoi edhe rrëzimin e nje prej mureve te stadiumit, duke shkaktuar te vdekurit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *