Polonia dhe Republika Çeke thanë sot se nuk po konsiderojnë dërgimin e trupave në Ukrainë, pasi ky opsion u ngrit për vendet evropiane në një takim në Paris, por ranë dakord të punojnë së bashku për të blerë më shumë municion për Kievin.

Presidenti francez Emmanuel Macron të hënën iu referua mundësisë që vendet evropiane të dërgojnë trupa në Ukrainë, duke thënë se asgjë nuk duhet të përjashtohet.

Lexo edhe :

Related Posts

Macron paralajmëroi, megjithatë, se nuk kishte konsensus në këtë fazë, me aleatët që ranë dakord të shtojnë përpjekjet për të furnizuar më shumë municion në Kiev, ndërsa beteja kundër pushtimit rus hyn në vitin e tretë.

Të pyetur në lidhje me komentet e Macron, kryeministri çek Petr Fiala dhe homologu i tij polak Donald Tusk thanë se opsioni i dërgimit të trupave nuk ishte në shqyrtim nga qeveritë e tyre.

“Unë jam i bindur se ne duhet të zhvillojmë linjat e mbështetjes që filluam pas sulmit rus”, tha Fiala në një konferencë shtypi pranë Tusk gjatë takimit të tyre sot në Pragë.

 “Polonia nuk planifikon të dërgojë trupat e saj në territorin e Ukrainës”, shtoi Tusk.

Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë i tha Reuters të hënën se Shtetet e Bashkuara nuk kanë plane të dërgojnë trupa për të luftuar në Ukrainë dhe se gjithashtu nuk ka plane që NATO të dërgojë trupa për të luftuar në Ukrainë.

Tusk përshëndeti planin e Republikës Çeke për të blerë qindra mijëra fishekë nga jashtë Evropës për të furnizuar Ukrainën. Praga po kërkon partnerë financues.

Tusk dhe Fiala do të takohen sot me homologët e tyre sllovakë dhe hungarez, me çështjen e Ukrainës që ndan grupin.

Kryeministri sllovak Robert Fico, i cili kundërshton ndihmën ushtarake për Ukrainën, ishte i pari që vuri në dukje përpara takimit të Parisit se disa anëtarë të NATO-s dhe BE-së po shqyrtonin dërgimin e trupave në Ukrainë në baza dypalëshe, duke paralajmëruar se kjo do të përshkallëzonte konfliktin.

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijjártó tha sot se Hungaria nuk dëshiron të dërgojë armë apo trupa në Ukrainë dhe se ky pozicion është i palëkundur. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *