Dy shtetas shqiptarë janë arrestuar në Itali pasi akuzohen për një sërë veprash penale, nga vjedhjet deri teni goditjet ndaj forcave te rendit.

 

Aleksander Mhillaj, 28 anni e Enrik Nikolla, 24 vjec,  u arrestuan pas ndjekjes së policisë në Rubiera afër Modenës në Reggio Emilia.

 

Fillimisht në mbrëmje vonë ata u vunë re nga policia që po bënin lëvizje të dyshimta me një BMË. Sapo policia ka shkuar ti ndaloje, ata hipën në një Fiat Stillo.

 

Këtu filloi ndjekja e forcave te rendit. Pas disa minutash ata zbritën nga makina dhe tentuan të ikin në këmbë mirëpo u ndaluan nga karabinieret. Gjatë ndalimit, 24 vjecari Enrik Nikolla ka goditur me shpullë punonjësin e policisë.

 

Nga të dhënat rezultoi se BMË-ja ishte e vjedhur pak kohë më parë në një zonë afër Modenës.

 

Dy të rinjve iu sekuestruan edhe 10 mijë euro që iu gjeten nga kontrollet.

 

Po ashtu në makina iu gjeten mjete më të cilat kryenin vjedhjet dhe hapnin kasafortat.

 

Ata besohet se janë pjesë e një grupi të madh grabitësish në Reggio Emilia të cilët njihen ndryshe si hajdutet akrobatë për shkak të aftësisë së tyre për ti shpëtuar ndjekjes së policisë në disa raste por edhe shpejtësisë me të cilët kryenin grabitjet në banesa por edhe biznese.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *