Një lëkundje e fortë e tokës u regjistrua mengjesin e kësaj të marte në Itali.

Tërmeti me magnitudë 4.3 ballë sipas shkalles richter u lokalizua Palermitano, por u ndje goxha në një zonë deri 20 km larg epiqëndrës.

Goditja e parë që ishte edhe më e forta, u pasua edhe nga dy lëkundje të tjera, me intensitet më të vogël.

Epiqëndra ishte mes zonave Termini Imerese dhe Cefalu ( Palermo) me thellësi 6 km.

Dhjetëra telefonate kanë vërshuar në sherbimin zjarrëfikës pas lëkundjeve të tokës. Momentalisht nuk raportohen të lënduar, por vetëm dëme materiale.

Por tërmeti më së shumti ka trembur edhe turistet të cilët janë të shumtë në këtrë periudhë në një zonë mjaft të frekuentuar sic është Cefalu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *