Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama dhe ministres së Jashtme, Olta Xhaçka se Shqipëria dhe SHBA do të jenë bashkëpenëmbajtës në çështjen e Ukrainës.

 

Në një postim të “Tëitter”, diplomatja shkruan se agresioni i Rusisë nuk po kërcënon vetëm Ukrainën dhe Evropën, por edhe rendin ndërkombëtar.

 

“SHBA vlerëson lidershipin e Shqipërisë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, si mbajtëse me ne për çështjen e Ukrainës . Agresioni i Rusisë jo vetëm që kërcënon Ukrainën dhe Evropën, por rendin ndërkombëtar për të cilin Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara është ngarkuar të ruajë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *