Per here te pare qe prej nisjes se zbatimit te reformes ne drejtesi, presidenti dhe mazhoranca vendosin te bashkepunojne per plotesimin e Gjykates Kushtetuese dhe Gjykates se Larte.

Ne mesdite kryetari i kuvendit Gramoz Ruci ka takuar kreun e shtetit Ilir Meta dhe te dy politikanet kane rene dakord  qe ekspertet e presidences dhe parlamentit, te punojne se bashku per ti bere te dy keto gjykata funksionale sa me shpejt qe te jete e mundur. Si asnjehere me pare dy institucionet kane publikuar nje njoftim te perbashket per shtyp ku theksohet nevoja per bashkepunim per te zgjidhur problematiken e gjykates kushtetuese dhe asaj te larte.

Por plotesimi i vakancave ne kushtetuese nuk varet vetem nga presidenti dhe parlamenti; hallka e pare e rendesishme eshte Keshilli i Emerimeve ne Drejtesi i cili aktualisht po vlereson kandidatet per 3 vende ne kete gjykate. Per kete arsye ambasadorja e SHBA Yuri Kim dhe ambasadori Luigi Soreca kane zhvilluar sot nje takim me Vitore Tushen e cila ka marre funksionet e drejtimit te ketij keshilli pas largimit te gjyqtarit Ardian Dvorani. Ne nje postim ne rrjetet sociale ambasadori soreca theksoi se pret nje vleresim te shpejte te kandidateve nga Keshilli I Emerimeve ne Drejtesi.

“LUIGI SORECA

AMBASADOR I BE

Fryma e reformës në drejtësi ka të bëjë, para së gjithash, me vetëqeverisjen dhe pavarësinë. Këshilli I Emërimeve në Drejtësi është krijuar për këtë qëllim dhe renditja dhe vlerësimi i kandidatëve duhet të jetë profesional dhe i pavarur.”

Pas miratimit te reformes ne drejtesi, vetem nje nga anetaret e gjykates kushtetuese I mbijetoi vetingut, Vitore Tusha te gjithe te tjeret u shkarkuan. 

Vjeshten e vitit te kaluar parlamenti zgjodhi dy anetare e presidenti po dy; por nje  prej tyre Besnik Muci u rrezua ne vetting dhe kushtetuesja mbeti me 4 anetare ne nje kohe qe duhen minimalisht 6 gjyqtare qe kjo gjykate te quhet funksionale

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *