Për muaj të tërë, vëzhguesit e Rusisë kanë deklaruar se presidenti Vladimir Putin do të shkonte në Korenë e Veriut.

Putin u ftua nga Kim Jong Un vitin e kaluar dhe ftesa u pranua.

Kjo vizitë tani thuhet se është vetëm disa ditë larg. Sipas medieve në Korencë e Jugut, vizita mund të zhvillohet të martën dhe imazhet satelitore kanë zbuluar përgatitjet që po zhvillohen në Korenë e Veriut.

Por pse ka rëndësi dhe pse tani?

Së pari, ekziston një kuriozitet i natyrshëm duke qenë se do të ishte vetëm hera e dytë e Putinit në Korenë e Veriut, e para ishte në vitin 2000 në fillimin e karrierës së tij presidenciale, kur babai i Kim, Kim Jong Il, ishte ende lider suprem.

Por përtej kësaj, kjo është një marrëdhënie që tani ka kaluar nga kënaqësitë e ndërsjella në përfitime reciproke dhe e ka shqetësuar Perëndimin.

Kremlini ka thënë se ka hapësirë ​​për “marrëdhënie shumë të thella” midis Rusisë dhe Koresë së Veriut, dhe megjithëse tha se kjo nuk duhet të shqetësojë askënd, paralajmëroi ata që mendojnë të sfidojnë lidhjet e tyre të mendohen sërish.

Ka pasur shumë spekulime se çfarë saktësisht duan të dyja palët nga njëra-tjetra. Dhe duket se ka të bëjë me sigurinë e furnizimeve.

Rusia ka të ngjarë të kërkojë municion, punëtorë ndërtimi, madje edhe vullnetarë për të shkuar në vijën e frontit në Ukrainë, thotë shkencëtari politik dhe aleat i Putinit, Sergei Markov.

Si përgjigje, Pheniani mund të marrë prodhime ruse, si dhe ndihmë teknologjike për qëllime ushtarake, duke përfshirë programin e tij të raketave me rreze të gjatë.

Nuk ka dyshim se Rusia duhet të ushqejë luftën e saj në Ukrainë.

Një raport i fundit i Bloomberg, duke cituar ministrinë e mbrojtjes të Koresë së Jugut, sugjeron se Koreja e Veriut ka dërguar gati pesë milionë predha artilerie në Rusi.

Gjetja e një partneri që ndan një përbuzje të mprehtë për sanksionet dhe Perëndimin, dhe për këtë arsye një partner që dëshiron të tregtojë, është një pikë e madhe e shitjes për Rusinë.

Në fund të fundit, Rusia dhe Koreja e Veriut janë dy vendet më të sanksionuara në botë, Koreja e Veriut për zhvillimin e armëve bërthamore dhe lëshimin e një sërë testesh raketash balistike.

Në fillim të këtij viti, Moska i dha sanksioneve kundër Phenianit një goditje të rëndë duke vënë veton ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për të zgjatur panelin që i mbikëqyr ato.

Një veprim miqësor diplomatik.

Madje mund të ketë edhe një miqësi të vërtetë mes dy liderëve, ndonëse e kujdesshme dhe e ngjashme me biznesin. Në shkurt, Putin i dhuroi Kim një limuzinë luksoze ruse (në kundërshtim me sanksionet e OKB-së).

Kim tha se Koreja e Veriut është një “shok i pamposhtur lufte”.

Por mund të jetë thjesht biznes dhe mungesë opsionesh të tjera.

E thënë troç: Koreja e Veriut tani ka një vlerë më të madhe për një Rusi të izoluar, dhe Koreja e Veriut sheh se Moska ka nevojë për miq.

Duke vizituar Korenë e Veriut, Putin thjesht mund t’u tregojë kundërshtarëve të tij se ai mund  dhe do të bëjë atë që dëshiron.

Gjeti një zgjidhje për sanksionet perëndimore të vendosura ndaj vendit të tij? Tani për tani, po.

Të bindin të tjerët të shkelin sanksionet dhe t’i shesin armë Rusisë? Me sa duket po.

Të krijojë marrëdhënie të reja me vendet anembanë botës pavarësisht se po zhvillon të ashtuquajturin “operacion special ushtarak”? Ai me siguri po përpiqet.

Në një forum ekonomik të kohëve të fundit në Shën Petersburg, nuk është rastësi që një nga të ftuarit kryesorë të Putinit ishte presidenti i Zimbabvesë, një vend tjetër që ka ndjerë goditjen e fortë të sanksioneve.

Nga Azia, Amerika Latine, Afrika, kushdo që është i zhgënjyer me mënyrat e një bote të udhëhequr nga SHBA është i mirëpritur.

Putin gjithashtu ka krijuar lidhje më të ngushta me Iranin, një vend tjetër i goditur nga sanksionet që është i etur të shesë mallrat e tij ushtarake, në rastin e Teheranit, dronët. Dhe nëse trondit Perëndimin, aq më mirë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *