Organizata Botërore e Shëndetësisë bëri një apel të fortë për të gjithë autoritetet shëndetesore në cdo vend që po kalon emergjencën koronavirus.

 

“ Mesazhi unë shumë I rëndësishëm është: bëni teste, teste, teste dhe vetëm teste mbi cdo rast të dyshuar koronavirusi”, u shpreh mes të tjerash në një konferencë për shtyp kreu i këtij institucioni  Tedros Adhanom Ghebreyesus.

 

“Kemi parë që shumica e vendeve kanë ndërmarrë hapa të shpejte dhe drastik për të tentuar parandalimin e koronavirusit. Por nga ana tjetër nuk kemi parë një rritje të ndjeshme të numrit të testeve që kryhen për paciente të dyshuar, izolimin dhe ndjekjen e kontakteve , të cilat në fakt janë masat kyce për tiu përgjigjur COVID-1, tha mes të tjerash kreu I OBSH.

 

Numri I të prekurve në të gjithë botën ka shkuar rreth 176 mijë ndërsa viktima janë deri tani 6700,  në Kinë, Europë, Iran, Koreja e Jugut dhe SHBA.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *