Një ngacmim seksual në grup i ndodhur ditë më parë, por i mësuar vetëm këtë te premte, tronditi qytetin bregdetar të durrësit.

Një vajzë 8 vjecare nga fshati Arapaj në Durrës është lidhur e më pas është bërë pre e agresionit seksual.

Ngjarja e rëndë ndodhi para dy javësh brenda shkollës së fshatit. Të paktën dy të rinj mësohet se morën me forcë fëmijën dhe duke e kërcënuar, e cuan në tarracën e shkollës. Burimet bënë të ditur se ata e lidhën vajzën 8 vjecare e më pas kryen vepra të turpshme.

Prokuroria sqaroi se agresorët nuk e përdhunuan vajzën, por vetëm e ngacmuan seksualisht atë. Ndërkohë, fëmija u gjet nga mësuesit e lidhur, e terrorizuar dhe në gjendje të rënduar psikologjike.

 

 

Edhe policia risqaroi ngjarjen nepermjet nje reagimi per mediat:

 

Në datë 04.07.2019, pranë Komisariatit të Policisë Durrës është paraqitur dhe ka bërë kallëzim një shtetase, e cila ka shpjeguar se rreth një javë më parë vajza e saj është gënjyer nga dy shtetas po të mitur, banorë të lagjes, të cilët kanë kryer vepra të turpshme.

Për sqarimin e rrethanave të kësaj ngjarjeje, Policia e Durrësit menjëhetë ka kryer të gjitha veprimet e nevojshme hetimore, duke e marrë në pyetje vajzën në prani të psikologes dhe nënës së saj, si dhe është komunikuar me prokuroren e gatshme pranë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës.

Si rezultat i veprimeve të kryera, më datë 05.07.2019, është bërë ndalimi i një të mituri, i moshës 16 vjeç, ndërsa një i mitur tjetër i dyshuar si autor në këtë ngjarje është nën moshën e përgjegjësisë penale dhe është ndjekur në gjendje të lirë.

Në lidhje me këtë ngjarje me impakt në publik dhe me pasoja për shtetasen e mitur dhe familjarët e saj, Policia e Shtetit ka shmangur në maksimum publikimin e këtij rasti, duke e lënë shkurt e pa detaje në Webin zyrtar:

Në këtë kuadër Policia e Shtetit kërkon mirëkuptimin e medias që të shmangë sa të jetë e mundur publikimin e të dhënave personale të vajzës së mitur apo detaje rreth ngjarjes.

Policia e Shetit është e angazhuar dhe e përkushtuar në shërbim të qytetarëve dhe në luftë pa kompromis kundër paligjshmërisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.