Pesëdhjetë roje burgu dhe shtatë oficerë policie janë liruar pasi u morën peng nga të burgosurit e mbajtur në gjashtë burgje anembanë Ekuadorit, thanë autoritetet, pjesë e një proteste të koordinuar kundër operacioneve të sigurisë që po kryhen brenda burgjeve të rrënuar nga dhuna.

 

Protestat filluan të enjten, sipas shërbimit të vuajtjes së dënimit të Ekuadorit, SNAI, disa orë pasi ushtria kreu një operacion të madh që përfshinte më shumë se 2200 personel sigurie në burgun në Latacunga, një qytet në jug të kryeqytetit, Quito.

 

Ushtria tha në X, e njohur më parë si Twitter, se po përpiqej të “kontrollonte armët, municionet dhe eksplozivët” në objekt.

 

Të burgosurit dhe aleatët e tyre u përgjigjën duke marrë pengje dhe, sipas Ministrisë së Brendshme të Ekuadorit, duke vendosur dy makina bomba në Quito të enjten që synonin ndërtesat SNAI, njëra prej të cilave nuk është më në përdorim nga agjencia. Të paktën gjashtë persona u arrestuan pas shpërthimeve, tha ministria.

 

SNAI tha të shtunën se të gjithë pengjet ishin liruar pas një “operacioni të koordinuar” dhe se burgu tani po funksiononte normalisht.

 

Lufta e bandave ka kaluar në mënyrë efektive nga burgjet në rrugë të hapura , me organizatat kriminale që shfaqin shfaqje brutale dhe shpesh publike të dhunës në betejën e tyre për të kontrolluar rrugët e trafikut të drogës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *