Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz zhvilloi një bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin ku i kërkoi të ndalojë sulmet ndaj Ukrainës. Në një njoftim zyrtar te Berlinit thuhet se Scholz i bëri thirrje putin që të angazhohet për një zgjidhje diplomatike për të shmangur katastrofën humanitare.

 

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se Moska ka shprehur gatishmërinë për të gjetur një zgjidhje të shpejtë, por në përputhje me qasjet e saj parimore. Putin pritet të zhvillojë një bisedë telefonike edhe me presidentin francez, Emmanuel Macron.

 

Ndërkohë Presidentii shteteve të bashkuara të amerikës , Joe Biden, do të flasë më homologun e tij kinez Xi Jinping. Keu i shtëpisë së bardhë pritet ti bëjë presion pekinit që të mos ofrojë mbështetje për Rusinë për sulmet në Ukrainë.

 

Një ditë më parë presidenti amerikan hodhi akuza të forta ndaj homologut e tij rus, Vladimir putin. Kreu I shtëpisë së bardhë e quajti Putin një diktator vrasës dhe një bandit i pastër që po bën një luftë imorale kundër popullit të Ukrainës. deklarata shkaktoi reaginim e ashpër të rusisë.

 

“Moska dëgjon dhe sheh deklaratat e përditshme të bëra nga Presidenti Biden, të cilat tashmë janë fyerje personale” tha zëdhënësi i kremlinit.

 

Nga ana tjetër persidemnti ukrainas Zelensky ka biseduar me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson.
Në një postim në Tëitter, presidenti ukrainas shprehu mirënjohjen për mbështetjen e Britanisë.

 

Ndërkaq Kryetarja e Komisionit evropan, Ursula von der Leyen, është shprehur se Ukraina sapo e ka nisur rrugën e saj drejt Bashkimit Europian.

 

“Unë e kam siguruar Presidentin Zelensky për mbështetjen e pandërprerë të BE-së. Udhëtimi evropian i Ukrainës tani ka filluar” është shprehur Von der Leyen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *