Ne testin e pare ne prag te finaleve te euro 2016, por i fundit persa i përket listës përfundimtare me 23 lojtare, Italia mundi ne miqësore Skocinë me rezultatin 1-0. Ne stadiumin ta Qali te Maltës, skuadrës se Antonio Konte i mjaftoi nje gol i Pelle ne minutën e 57 te takimit. Edhe pse me dëshire, italianet u duken mjaft steril ne sulm,  ndërkohe qe ne 6 qershor do te zhvillojnë miqësoren e dyte kundër Finlandës. Ne takimet e tjera Portugalia shpartalloi me rezultatin e thelle 3-0 Norvegjinë. Golat per luzitanet u shënuan nga Quaresma ne pjesën e pare per t’u pasuar edhe dy te tjere per vendasit ne te dyten gola qe mbajtën firmat e Guererio dhe Eder. Humbje e papritur per Gjermaninë 1-3 kundër Sllovakisë. Edhe pse vendasit gjeten te paret rrjetën me Gomez nga pika e bardhe qe ne minutën e  13 sllovaket shënuan dy here ne fund te pjesës se pare me Hamshik dhe Durish, ndërkohe qe Kucka vulosi rezultatin përfundimtar 3-1. Kundërshtari i ardhshëm ne miqësore i Shqipërisë, Ukraina mundi rivalin e grupit per kuqezinjtë ne evropian, Rumaninë me rezultatin 4-3, Spanja – Bosnje 3-1 dhe Turqi – Mali i Zi 1-0 . Shqipëria kaloi testin e pare miqësore përballe Katarit, ku edhe pse pësoi gol qe ne minutën e pare fitoi ne fund me rezultatin  3-1