Kryeministri Rishi Sunak ka paralajmëruar shefat e “se sundimi i turmës po zëvendëson sundimin demokratik”.

Ai kërkon përgjigje më të fuqishme të policisë pasi thotë se janë të nevojshme për të mbrojtur politikanët dhe proceset demokratike.

Kjo përfshin një “përgjigje të menjëhershme” nga policia ndaj protestave kërcënuese në shtëpitë e deputetëve.

Por grupi i të drejtave të njeriut Amnesty International thotë se kryeministri “e ekzagjeron jashtëzakonisht çështjen”.

Sunak po fliste një ditë pasi ministria e Brendshme njoftoi një paketë prej 31 milionë paund që synonte mbrojtjen e deputetëve, duke thënë se ishte në përgjigje të ndikimit të konfliktit të vazhdueshëm Izrael-Hamas.

Tani bosët e policisë janë thirrur në Downing Street, ku Kryeministri u kërkoi atyre të përdorin fuqitë ekzistuese për të goditur “urgjentisht” frikësimin, përçarjen dhe përmbysjen.

Ai tha: Ne thjesht nuk mund të lejojmë këtë model të sjelljes gjithnjë e më të dhunshme dhe frikësuese, e cila synon të ndalojë përfaqësuesit e zgjedhur të bëjnë punën e tyre.

“Kjo është thjesht jodemokratike… Unë do të bëj gjithçka që kërkohet për të mbrojtur demokracinë tonë dhe vlerat tona që të gjithë i kemi të dashura.”

“Kjo është ajo që pret publiku. Është thelbësore për sistemin tonë demokratik. Dhe gjithashtu është jetike për ruajtjen e besimit të publikut në polici.”

Shqetësimet për sigurinë e deputetëve erdhën javën e kaluar kur Kryetari i Commons Sir Lindsay Hoyle përmendi kërcënimet ndaj politikanëve.

Policia po këshillohet që protestat jashtë shtëpive dhe zyrave të deputetëve në përgjithësi duhet të konsiderohen frikësuese dhe për këtë arsye “të shkaktojnë një përgjigje të menjëhershme”.

Një dokument i Home Office thotë: Përfaqësuesit e zgjedhur janë kërcënuar dhe kanë qenë në shënjestër shtëpitë e tyre familjare. Mbledhjet e këshillit janë ndërprerë vazhdimisht dhe, në disa raste, janë braktisur.

“Këto nuk janë incidente të izoluara apo mjete legjitime për të arritur ndryshimin.”

Fushata e Solidaritetit të Palestinës, një nga grupet pas serisë së demonstratave masive të mbajtura në Londër dhe qytete të tjera muajt e fundit, ka thënë se nuk i mbështet protestat jashtë shtëpive të deputetëve, por ka mbrojtur të drejtën për të organizuar protesta paqësore jashtë zyrave të deputetëve dhe dhomat e këshillit.

Konservatorja Donna Jones, kryetarja e Shoqatës së Policisë dhe Komisionerëve të Krimit, i tha BBC Newsnight se policia aktualisht ka fuqi të mjaftueshme, dhe i ka përdorur ato për të arrestuar protestuesit.

Zonja Jones, e cila ishte në takimin e Downing Street, tha: Të gjithë e kemi dëgjuar mesazhin tani nga grupet pro-palestineze. E kemi dëgjuar, e dimë, e kuptojmë atë që ata po përpiqen të thonë, por ky lloj i sjelljes së paligjshme duhet të ndalet.

Megjithatë, Del Babu, një ish-krye mbikëqyrës në Policinë Metropolitane, tha se gjuha si “rregulli i turmës” nuk ishte “e dobishme”.

Ai tha për programin Today të BBC Radio 4 se apeli ndaj njerëzve për të demonstruar më pak mund të ketë “pasoja të padëshiruara” dhe potencialisht të çojë në protesta të më shumë njerëzve.

Në fillim të këtij muaji, shtëpia e deputetit konservator Tobias Ellwood ishte në shënjestër të protestuesve pro-palestinezë, ndërsa Preet Gill, deputete laburiste për Birmingham Edgbaston, tha se kërcënimet me vdekje ishin bërë “normë” në punën e saj dhe deputetja konservatore e Staffordit Theo Clarke tha se ajo mbante një buton paniku të lidhur drejtpërdrejt me policinë “në çdo kohë”./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *