Subscribe

Pretenca e prokurorisë për burgime përjetë për tre nga të akuzuarit e vrasjes së efektivit të RENEA-s Ibrahim Basha ne Lazarat nuk u prit mire nga familjarët.

 

Krimet e Rënda kërkuan burgim përjetë për Arbjon Alikon, Elvis Boçin dhe Borjan Boçin. Ndërsa për tetë anëtarët e tjerë të bandës së Lazaratit u kërkuan ne total 113 vite burg.

 

Ngjarja e rende e vrasjes së efektivit Basha ndodhi më  24 qershor 2015, kur forcat e policisë nisen një operacion ne fshatin Lazarat, pasi kishin informacione se disa të rinj po përgatiteshin për veprime kriminale.

 

Gjatë kontrolleve pranë qendrës së fshatit u arrestua një i ri, brenda mjetit të të cilit u gjeten arme dhe kokaine.

 

Pas arrestimit, forcat speciale njoftuan kolegët e tyre, të cilët gjendeshin në një furgon, për të realizuar shoqërimin e tij. Në momentin që mjeti po afrohej, ndaj tij qëllua me breshri armesh.

Plumbat lanë të vdekur ne vend efektivin Ibrahim Basha ndërsa dy të tjerë mbeten të plagosur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *