Portugalia është finalistja e pare e Euro 2016. Ne Lion ne gjysmëfinalen e pare ne nje sfide mes dy skuadrave jashtë çdo parashikimi, luzitanet munden me rezultatin 2-0 surprizën e ketij kampionati Uellsin. Nje pjese e pare e kujdesshme sidomos nga te ashtuquajturit “dragonjtë”, te cilët edhe nga mungesa e rëndësishme ne mesfushe e Ramsey u munduan te mos bënin gabime ne nje loje ku rreziqet ishin shume te larta. Te dy skuadrat ne fakt nuk bene shume presion, duke u mjaftuar me pritjen e kundërshtarit ne fushën e tyre. Pas 30 minutave, gara u be jo shume emocionuese, me raste te pakta dhe me objektivin kryesor te dy skuadrave mos te pësohet gol. Por ne fakt Lioni është përfundimisht një qytet qe i sjell fat Kristiano Ronaldos, i cili ka shënuar dopiete kundër skuadrës me te njëjtin emër, por edhe kundër Hungarisë ne fazën e grupeve. Dhe ne tre minuta nje nga lojtaret me te mire te botes arriti jo vetem te shënonte te gjente rrjetën, por edhe te jepte pasimin per golin e dyte. Fillimisht ne minutën e 50 arriti te zhbllokonte shifrat ndërsa tre minuta me vone dhuroi nje asist per Nanin qe dyfishoi rezultatin. Goli i dyte shume i rende per Gareth Bale dhe shokët e tij, te cilët edhe pse u munduan deri ne fund nuk arritën te përmbysnin rezultatin. Fitorja e pare ne 90 minuta per Portugalinë qe me merite shkon ne finale fale edhe nje Kristiano Ronaldo qe nuk njeh limite. Per Uellsin vetëm duartrokitje ne nje turne te paharruar.