Izraeli nisi një seri tjetër sulmesh ajrore në Rripin e Gazës të hënën pasi kryeministri Benjamin Netanyahu tha se sulmet do të përshkallëzoheshin.

 

Shpërthimet tronditën qytetin e Gazës nga veriu, në jug, ndërsa avionët luftarakë izraelitë goditën shtëpitë, klinikat dhe ndërtesat qeveritare. Ushtria izraelite tha se vrau një komandant të lartë të grupit të armatosur Xhihadi Islamik, Hussam Abu Harbeed.

 

Hamas gjithashtu u kundërpërgjigj me raketa drejt qyteteve izraelite. Por shumica e tyre u shkatërruan falë “Kupolës së hekurt”.

 

Të paktën 212 njerëz, përfshirë 61 fëmijë, janë vrarë në Gaza që përplasja me armë nisi midis dy vendeve, rreth një javë më parë.

 

Izraeli ka raportuar 10 të vdekur gjatë javës së kaluar, përfshirë dy fëmijë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *