Ish kryeministri Sali Berisha I është përgjigjur ne distancë mesazheve të ndërkombëtareve se djegia e mandateve ka qënë një veprim I gabuar dhe I nxituar I opozitës.

Berisha shkruan se është normale që komuniteti zyrtar ndërkombëtar të mos mbështesë djegien e mandateve.

Ai shton se edhe vetë opozita e kupton këtë reagim të ndërkombëtareve por po përpiqet që ti shpjegojë atyre se përse  e ndërmori këtë hap.

Lideri historik I PD thotë se protestat e PD dhe aksioni politik I opozitës ka pasur jehone te medha në mediat botërore të cilat tashmë kanë kuptuar lidhjen e krimit me këtë qeveri.

 

Se pari, vetkuptohet se komuniteti zyrtar nderkombetar nuk mbeshtet dhe nuk mund te mbeshtese djegien e mandateve.

Se dyti, mendoj se opozita ka mirekuptim per keto qendrime dhe po ben gjithçka per te qartesuar shkaqet qe detyruan opoziten per vendimin e saj.

Se treti, sot opozita dhe shqiptaret ne teresi me protesten dhe kauzen e tyre kane fituar me shpejtesi te rrufeshme pushtetin e katert boteror. Mediat e botes kane paraqitur revolucionin e shqiptareve si ngjarje boterore, ne qindra e qindra lajme kane informuar publikun e tyre se opozita shqiptare proteston kunder lidhjeve te qeverise se Edvinit me krimin, korrupsionin e papermbajtur dhe dhunimin e zgjedhjeve, dosjet famoze te prokurorise, proteston kunder narkoshtetit dhe kontrollit te Shqiperise tashme Kolumbi e Europes nga mafia.

 

Berisha është I bindur se pasqyrimi I protestave në mediat botërore ka nisur të fitoje edhe zemrat e komunitetit ndërkokmbëtar. Ai paralajmeron madje se cunami I protestes së datës 16 mars do të mahnisë botën.

 

Si perfundim, protesta historike e opozites nepermjet mediave te medha po fiton mendjen dhe zemren e komunitetit nderkombetar dhe ka damkosur narkoshtetin e regjimit te kakistokracise.

Revolucioni i pandalshem po ecen drejt fitores!

Cunami i dates 16 mars do mahnise boten!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *