Vijojnë operacionet e kërkim shpëtimit në Izmir të Turqisë për gjetjen e personave të mbetur nën rrënoja.

Emergjencat civile po vijojnë kërkimet në rrënojat e 17 ndërtesave, ku janë angazhuar 2799 persona dhe 20 qen kërkues.

Deri në këto momente raportohet për 12 viktima dhe 607 të plagosur nga shembja e dhjetëra ndërtesave.

Tërmeti me epiqendër në një qytezë bregdetare të Izmirit, me magnitudë 6.6 dhe thellësi rreth 17 km u ndje edhe në Greqi. Tërmeti u shoqërua edhe me 170 paslëkundje, 21 prej të cilave me magnitutë mbi 4 të shkallës Rihter.

1

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *