Artistë, politikane, gazetare e qytetare jane tubuar qe ne oret e para te mengjesit duke protestuar kunder prishjes se godines se Teatrit Kombetar. Policia kishte vendosur nje perimeter sigurie tek zona e galerise kombetare te arteve dhe Ministrise se Brendshme, por ne disa raste protestuesit kane tentuar te largojne gardhet metalike e t’i afrohen sheshit prane Teatrit.

Forcat e policise jane perplasur me ish-deputete te opozites. Me policine jane perplasur edhe ish deputetet e LSI, Brahimllari, Kerpaci, nderkohe qe eshte shoqeruar Silva Caka.

Policia eshte perplasur edhe me gazetaret qe merrnin pjese ne proteste. Keto jane pamjet kur policia ndalon gazetarin Alfred lela.

Shembja e Teatrit ka shkaktuar revolte tek qytetaret, por vecanerisht tek artistet

Ne lidhje me protesten ka reaguar edhe Policia e Shtetit, e cila ka hedhur poshte akuzat per dhune ndaj protestuesve. Ne nje njoftim per mediat, policia sqaro se ka bere vetem detyren duke vene ne dukje se dy punonjes police jane lenduar e po marrin ndihme mjekesore.

Sipas policise, Alfred Lela nuk eshte ndaluar si gazetar ne detyre, por vetem sepse ka thyer korondin e policise. Nga ana tjeter, policia ka theksuar se Shqiperia ndodhet ne situate emergjence per shkak te koronavirusit dhe tubimet rrezikojne perhapjen e infektionit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *