Një person u vra dhe disa të tjerë u plagosën sot në një sulm ukrainas me dron ndaj një furgoni në provincën jugore të Ukrainës Kherson , e cila është pjesërisht nën kontrollin rus, thanë autoritetet pushtuese ruse.

Gjatë mëngjesit, “një dron goditi një furgon që transportonte civilë që kishin ardhur për të mbledhur luleshtrydhe” në fshatin Radensk, shkroi në Telegram Vladimir Saldo, zyrtari lokal i provincës Kherson të pushtuar nga Rusia.

Sulmi, i cili shkaktoi një shpërthim, “rezultoi në një të vrarë”. Shumë njerëz u plagosën”, tha ai, duke fajësuar forcat e armatosura ukrainase.

Në provincën ukrainase të Donetskut (lindje), e cila gjithashtu kontrollohet pjesërisht nga Rusia, një grua u plagos sot në një sulm ukrainas, sipas kryetarit pro-rus të Donetskut, Alexei Kulemzin.

Provincat Kherson dhe Donetsk janë, së bashku me Luhansk dhe Zaporizhia, katër provincat ukrainase që Moska ka njoftuar se do t’i aneksojë në vitin 2022, megjithëse ushtria e saj i kontrollon ato vetëm pjesërisht./vizionplus.tv/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *