Herts of Midlothian i shkaktoi një dem mjaft te madh ndoshta fatale Aberdinit ne luftën per titull te këtij sezoni. Ne javën e 32 te kampionatit skocez, skuadra e vendit te dyte u mund me rezultatin 2-1 ne Tincastle,  duke mbajtur te pandryshuar diferencën me 5 pike me kryesuesit e Selltik qe kane edhe nje ndeshje me pak. Ne sfidën e transmetuar ne platformën Tring u duk se do te ishte nje ndeshje e lehte per miqtë, kur gjeten rrjetën qe ne minutën e 4 me Church. Gjithsesi te zotet e shtëpisë arritën te barazonin shifrat ne minutën e 33 me Huanma. Ne pjesën e dyte ishte përsëri sulmuesi spanjoll qe gjeti ne minutën e 61 përsëri rrjetën, duke i dhëne avantazhin per here te pare skuadrës nga Edinburgu, por edhe tre piket e arta qe e konsolidojnë ne vendin e trete ne renditjen e përgjithshme. Genk ju rikthye fitoreve, teksa fitoi me rezultatin e thelle 4-0 ndaj Ostendes ne javën e dyte te playofit ne kampionatin belg te futbollit. Ne Cristal Arena ishte spanjolli Pozuelo qe me nje gjuajtje mjeshtërore ne minutën e 12 zhbllokoi shifrat e takimit. Pas nje kundërsulmi te shpejte, kapiteni Tomas Bufel dyfishoi shifrat ne minutën e 21. Ne pjesën e dyte miqtë u hodhën ne sulm, gjithsesi përpara portës me te sakte ishin vendasit, te cilët gjeten edhe dy here te tjera rrjetën. Fillimisht ne minutën e 77 Samata shënoi golin e trete, ndërsa 5 minuta nga fundi Kebano vulosi rezultatin përfundimtar 4-0.