Rusia ka rritur ndjeshëm shitjet e naftës në tregjet e huaja pavarësisht sulmeve ukrainase në rafineritë e saj.

Eksportet e naftës kanë arritur kulmin që nga maji 2023 dhe nafta po shitet mbi çmimin tavan të vendosur nga vendet e Grupit të Shtatë (G7).

Eksportet e naftës ruse nga deti në mars 2024 u rritën me 5% krahasuar me marsin 2023, duke arritur në pothuajse 3.8 milionë fuçi në ditë, shkruan gazeta ekonomike ruse Kommersant, duke cituar të dhëna nga kompania Kpler.

Ky është një rekord i lartë që nga maji 2023, kur shitjet jashtë shtetit kaluan 3.9 milionë fuçi në ditë. Midis janarit dhe shkurtit, Rusia eksportoi përkatësisht 3.5 dhe 3.3 milionë fuçi në ditë me cisternë.

Nafta e përpunuar më parë nga rafineritë është në dispozicion për shitje. Megjithatë, menjëherë pas sulmeve me dron ukrainas, disa rafineri të mëdha u mbyllën, ndërsa një në Orsk u mbyll për shkak të përmbytjeve.

Kjo naftë hyn në treg në një kohë kur çmimet po rriten për shkak të tensionit në Lindjen e Mesme dhe uljes së pritshme të eksporteve nga vendet pjesëmarrëse në kartelin OPEC+.

Çmimi i shitjes është dukshëm mbi çmimin e sipërm të vendosur nga Grupi i Shtatë vendeve, me synimin për të ulur të ardhurat e Rusisë.

Siç shkruan Bloomberg, ndërsa tavani i vendosur nga Grupi i Shtatë është 60 dollarë për fuçi, nafta e markës Urals po ngarkohet dhe po largohet nga portet ruse me një çmim rreth 75 dollarë për fuçi.

Nafta e papërpunuar siberiane ESPO po largohet nga porti i Kozmino në Lindjen e Largët Ruse me 84 dollarë për fuçi.

Bloomberg thekson se ngarkesat e devijuara për shkak të sanksioneve në Indi dhe Kinë sjellin gjithsesi më pak të ardhura në buxhetin rus sesa pritej.

Në vitin 2024, eksportet ruse të naftës do të ulen për shkak të angazhimeve të Moskës ndaj OPEC+, thekson Kommersant. Më parë sasitë e tepërta të naftës kanalizoheshin nga rafineritë vendase pas përpunimit në tregun vendas. Tani kompanitë janë të detyruara të reduktojnë minierat, thekson një burim i Kommersant./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *