Kryeministri Edi Rama, bashkë ministren e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu kanë pritur në Shqipëri shefin e kompanisë Pfizer, Albert Bourla ku kanë parë nga afër kushtet e ruajtjes së vaskinave në depon e barnave në QSUT me qëllim për të siguruar vazhdimësinë e furnizimit me vaksina Pfizer, në përmbushje të planit të vaksinimit AntiCovid.

 

Manastirliu tha se kapacitetet ruajtëse janë më të larta dhe që mund të ruajnë deri në 4-5 milionë doza vaksinash, ndërkohë që bëri me dije që këtë muaj presin të vijnë 170 mijë doza vaksine falë marrëveshjes me kompanisë Pfizer.

 

“Aktualisht kapacitetet tona janë më të larta. Kështu që mund të ruajmë mbi 4-5 milionë doza vaksinash. Jemi të mirëpërgatitur. Po rrisim kapacitetet tona për zinxhirin ftohës sepse të gjithë e dimë që është e rëndësishme jo vetëm që të marrim vaksinat por edhe që të përpiqemi që të ruajmë cilësinë e tyre. Në Shqipëri ne kemi aktualisht rreth 665 mijë të vaksinës Pfizer. Po presim në fakt dorëzimin e pjesës së parë të dërgesës nga kontrata e re, në datën 17 tetor, 170 mijë doza vaksine.”

 

Duke falenderuar shefin e kompanisë Pfizer për mbështetjen, Rama tha se kur shumë vende mbyllën dyert e tyre, kompania Pfizer u gjend aty për të ndihmuar Shqipërinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *