Arthur George, ish-trajneri i Paris Saint-Germain, me të cilin fitoi kampionatin francez në vitin 1994, ka dhënë frymën e fundit në moshën 78-vjeçare, njoftuan sot familja e tij dhe klubi.

“Me pikëllim të thellë familja e Artur Jorge Braga de Mello Teixeira njofton vdekjen e tij këtë mëngjes në Lisbonë pas një sëmundjeje të gjatë. Ai vdiq i qetë, i rrethuar nga të dashurit e tij”, tha familja e tij.

Sulmuesi veteran portugez fitoi Kupën e Kampionëve kundër Bayern Munichut (2-1) në vitin 1987 si trajner i Portos, ndërsa ai festoi ndër të tjera tre kampionate portugeze.

Ai ka punuar edhe për kombëtaren portugeze dhe Benfikën, ndërsa ka kaluar dy sezone te Paris Saint-Germain, në stolin e të cilit u ul mes viteve 1991-94 dhe për disa muaj në sezonin 1998-99. Ai udhëhoqi klubin e kryeqytetit francez në Kupë në 1993 dhe ligën në 1994.

Si lojtar ka fituar katër kampionate me Benfikën. Ai ka shënuar 215 gola në 316 ndeshje, ka shënuar 16 paraqitje për kombëtaren portugeze. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *