Presidenti amerikan Joe Biden tha të mërkurën se SHBA po shqyrton një kërkesë nga Australia për t’i dhënë fund ndjekjes penale të spiunazhit të themeluesit të WikiLeaks, Julian Assange.

Parlamenti australian miratoi një rezolutë në shkurt, të mbështetur nga kryeministri i vendit Anthony Albanese, e cila kërkon t’i jepet fund aventurës së gjatë ligjore të 52-vjeçarit australian.

Julian Assange, i arrestuar saktësisht pesë vjet më parë në Mbretërinë e Bashkuar, mbetet i burgosur në një burg të sigurisë maksimale në Londër dhe vazhdon të luftojë për të shmangur ekstradimin në Shtetet e Bashkuara.

Ai po përballet me ndjekjen penale nga drejtësia amerikane për zbulimin që nga viti 2010 i më shumë se 700,000 dokumenteve konfidenciale dhe të klasifikuara në lidhje me aktivitetet ushtarake dhe diplomatike të SHBA-së, kryesisht në Irak dhe Afganistan, dhe rrezikon një dënim me burg nëse ekstradohet.

“Ne po e shqyrtojmë atë”, u përgjigj shkurt presidenti Biden kur u pyet nga një gazetar nëse ka një përgjigje amerikane ndaj kërkesës australiane, pa dhënë asnjë detaj tjetër. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *