Ministrja për Marrëdhënien me Parlamentin Elisa Spiropali ne emisionin Real Story, ka folur gjithashtu për fjalorin  e rëndë që përdoret në kuvendin  e Shqipërisë.

 

Një fjalor që sipas saj është një denegrim  i shoqërisë, dhe kërkon ndjesë publikut i cili perballet me kete fjalor.

 

“I kërkoj falje të gjithë publikut jo vetëm në emër të mazhorancës por edhe të të gjithë politikës që për turpin që po shohin prej dy seancash. Aty ka  fyerje për gratë, për ministret, për ndarjet krahinore, më besoni të jesh aty i ulur dhe të jesh ministre grua s’është aspak e lehtë. Strategji e opozites për të ndezur qytetaret për protestën. Eshte e turpshme.”

 

Spiropali deklaroi se është kundër çdo deklarate seksiste që i drejtohet grave, pavarësisht se kush i bën këto deklarata.

 

Zëdhënësja e qeverisë Spiropali, është shprehur se protestën e opozitës së 16 shkurtit, qeveria po e pret e qetesi, edhe pse sipas saj ka indicie që nuk do jetë një proteste paqesore.

 

“Opozita ende nuk e ka gjetur frymen per te fituar zgjedhjet. Protesta studentore, ne kohen e duhur, ne momentin e duhur per te na dhene nje shtysë. Mund ta quaj ndryshe një lëvizje opozitare emancipuese, që na bëri jo vetëm  reflektojmë me Paktin për Universitetin, por ne tashmë ne po punojmë për ta plotësuar atë. Ne po e presim me qetsi dhe pse kemi indikacione se s’do të jetë një protestë e qetë, por të dëgjosh dy lidërët e opozitës zotin Basha dhe zonjën Kryemadhi, të cilët bëjnë thirrje për përmbysje të rendit, nga thirrjet e tyre mund të shfaqin dhunë, opozita mban përgjegjësi për atë protestë do të ishte mirë të protestonin paqësisht dhe të publikon idetë e tyre në lidhje me ekonominë, shoqërinë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *