Real Madrid po kalon një nga momentet më të mirë pas pandemisë duke kërcënuar dukshëm Barcelonën për vendin e parë. Skuadra e Zidan pas triumfit të marrë me Eibar ne shifrat 3-1 , ka marrë një fitore me vlerë dhe kundër Valencias në rezultatin e pastër 3:0 .

Pjesa e parë u luajt mirë nga Valencia që gjeti dhe rrjetën me anë të Rodrigo por që u anullua më pas nga sitemi VAR.

Edhe pse rastet ishin të shumta, golat e madrilenëve erdhën të tre në fraksioninn e dytë të lojës. Protagonist i takimit ishte padyshim Benzama me dy gola të shënuar në minutën e 61 dhe 86. Ndërsa Asensio i cili vinte nga një pauze te gjatë pushimi, realizoi vetëm një minutë pasi kishte hyrë në fushën e lojës.

Me këtë triumf , madrilenët shkojnë në kuotën e 62 pikëve , 2 pikë më pak se Barcelona kryesuese.