Subscribe

Kryeministri Edi Rama ka vijuar turin elektorkal këtë të diele në Përmet ku kërkoi votëbesoimin e qytetarëve për kandidaten socialiste.

 

Gjatë fjalës së mbajtur, kreu I qeverisë nuk I kurseu as akuzat në drejtim të opozitës dhe presidentit Meta sa I takon çështjes së shtyrjes së zgjedhjeve.

 

Duke I vendousr epitetin fallxhore, kreu I qeverisë deklaroi se drejtuesja e LSI do t’I propozojë presidentit Meta datën 21 tetor për mbajtjen e zgjedhjeve pasi e ka parë në filxhan.

 

“Del fallxhorja dhe thotë, Liri caktoje këtë datën këtu se shoh një dysh, caktoje në 21. Shoh edhe një T, ti caktoje në tetor. Do dilte Liri dhe do thoshte bazuar në informacionet e agjencive ligj zbatuese ndërkombëtare unë vendosa të vë këtë datë 21 Tetor si datë zgjedhjesh vendore.”

 

Por sipas Ramës, shtyrja e zgjedhjeve do të ishte e rrezikshme dhe se do të kthehej në një precedent për të ardhmen. Ai tha se zgejdhjet do të bëhen më 30 qershor dhe se nuk do të ketë shtyrje.

 

“Po kjo do ishte e rrezikshme. E keqja që do vinte nga kjo ishte vendosja e një rregulli të ri, që kur s’do një palë, pala tjetër s’do mund të bënte më asgjë. Pra, nuk do vendosej dot më kurrë se kur do bëhen zgjedhjet. Ky nuk është film i ri, e kemi parë 30 vjet këtë film me Saliun, që u mësua t’ja marrë gjërat me forcë socialistëve”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *