Napoli dhe Milani dhuruan një  ndeshje plot emocione dhe spektakolare në  “Diego Armando Maradona”, e mbyllur me rezultatin 2 me 2.

 

Një  sfidë shumë  e bukur   për nga mënyra sesi u zhvillua, mbart keqardhje të  mëdha për kuqezinjtë  të  cilët  zhvilluan një  ndeshje të  parë  perfekte, ku shënuan dy gola me anë  të  Zhiru dhe humbën disa raste të  tjera të  pastra për shënim.

 

Mirëpo dëmtimet dhe ndërrimet konfuze të  Piolit i ndryshuan ritmin Milanit. Të  zotët e shtëpisë  përfituan dhe fillimisht u rikthyen në  lojë përmes një  golit të  Politanos. Më  tej një  goditje dënimi perfektë e Raspadorit riktheu ekuilibrat.

 

Në  fund Napoli mbeti me 10 lojtarë . Milani pati një  rast të  artë  me Kalabrian, por rrezikoi të  merrte edhe gol në  frymën e fundit kur Kvarashkelia u ndal nga një  Menjon monumental. Kuqezinjtë zbresin të  tretët në  renditje, pasi u parakaluan edhe nga Juventus, ndërsa Interi kryesuese është  3 pikë  larg. Zikaltrit mundën Romën 1 me 0 në  një  ndeshje të  cilën e dominuan nga fillimi në  fund.

 

Në  pjesën e parë  heroi i miqve ishte portieri Rui Patrisio me disa pritje, por edhe me fat pasi, Hakan Cahlanoglu goditi shtyllën. Në  të  dytë Roma provoi të  ngrinte kokë, madje pati një  rast të  artë  me Kristanten por Zomer ishte i mrekullueshëm.  Zëvendësimet dhanë  efekt pozitiv tek Interi dhe talenti i kombëtares sonë Asllani ishte protagonist në zhbllokimin e rezultatit në  minutën e  81.

 

Topi i tij i gjatë  fantastik u përdor në  mënyrë  efikase nga Di Marko i cili pasoi në  zonë  për Markus Turam, gjuajtja e të  cilit përfundoi në  rrjete. Suksesi e rikthehu skuadrën zikaltër në  vendin e parë  me 25 pikë , 2 më  shumë  sesa bardhezinjtë. Të  dyja supersfidat u transmetuan në  Tring.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *