Izraeli nuk ka ndërmend të tërhiqet nga sulmet në Gaza. Propozimi i Hamasait për armëpushim është refuzuar, sipas mediave të huaja, dhe tani po planifikon sulm edhe në rrugë tokësore.

 

Forcat e armatosura izraelite po mbledhin trupa në kufirin me Gaza, për të përshkallëzuar kundërpërgjigjen ndaj Hamasit.

 

Autoritetet izraelite tashmë po flasin për shkallë të ndryshme të përgatitjes për operacionet tokësore. Të paktën 83 njerëz janë vrarë në Gaza nga forcat izraelite këtë javë, përfshirë të paktën 17 fëmijë.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *