Policia franceze ka vrarë një burrë të armatosur që donte t’i vinte zjarrin një sinagoge në qytetin veriperëndimor të Rouen, ka thënë ministri i brendshëm i Francës.

Burri ishte i armatosur me një thikë dhe një shufër hekuri dhe kur shkoi drejt policisë ata e qëlluan atë, thonë raportet.

Kryetari i bashkisë së Rouen-it, Nicolas Mayer-Rossignaol tha se sulmi në sinagogë nuk preku vetëm komunitetin hebre, por i gjithë qyteti ishte i tronditur.

Zjarrfikësit në vendngjarje e vunë përfundimisht nën kontroll zjarrin brenda sinagogës. Duket se nuk kishte viktima përveç burrit të armatosur, tha kryebashkiaku.

Franca, së bashku me pjesën tjetër të Evropës Perëndimore, ka parë një rritje të antisemitizmit që kur Hamasi sulmoi Izraelin jugor tetorin e kaluar, duke çuar në luftën aktuale në Gaza. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *