Deputeti demokrat Luçiano Boçi ka reaguar pas dakordësimit të Taulant Ballës dhe Enkelejd Alibeajt për negociatat lidhur me zgjedhjen e Presidentit.

 

Boçi i konsideron false diskutimet ndërsa thotë se asnjëri prej tyre nuk ka shqetësim real zgjedhjen e kreut të vendit.

 

 

Me anë të një postimi në Facebook, Boçi e konsideron Alibeajn njësoj me Ballën.

 

Reagimi i plotë: 

“Formula” për zgjedhjen e Presidentit na paska ngecur e ngatërruar në dilemën Balla Alibeajn apo Alibeaj Ballën. Do e shpallin nësër e në vazhdim të dy “me transparencë” në sofrën “publike” të interesave.

Merre me mend si ka degraduar çështja e zgjedhjes së kreut të shtetit!? Jashtë negociatave politike, siç e kushtëzon kushtetuta dhe brenda konsideratave të individëve politikë me prioritete krejt të ndryshme, por që asnjëri nuk e ka shqetësimin për Presidentin.
Për ata, në fund të fundit, me kompetencat që e kanë katandisur, ai nuk ka pikë rëndësie.
I pari në formulë (mendoni kë të doni si të parë) ka interes të sulmojë opozitën duke pastruar Ramën. I dyti (gjithmonë sipas zgjedhjes suaj) kërkon përçarjen e opozitës duke favorizuar Ramën.
Askush nuk mund ta dallojë ku fillon njëri e ku mbaron tjetri.
Dhe në fund kjo formulë pritet të pjellë Presidentin.
Domethënë janë bashkë dhe e vetmja gjë që i ndan është se Balla ka mandatimin e Asamblesë e Grupit Parlamentar të PS, ndërsa Alibeaj ka mandatimin e Ramës dhe Ballës.
Përsëri diferenca nuk është aq e madhe!
Pothuaj sa emri që ka në xhep Rama për President!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *