Koha e Suning si pronarë të Interit i erdhi fundi.

Ndeshja e së dielës në Serie A kundër Lazios ishte ndeshja e fundit që Interi luajti me Suning si pronarë. Ishte me vend, ndeshja pas së cilës Nerazzurrët arritën të ngrinin trofeun për titullin e Serie A, si ndeshja e fundit në shtëpi e sezonit.

Afati i fundit për shlyerjen e kredisë së kontraktuar në vitin 2021 me Oaktree prej rreth 385 milionë eurosh u caktua të martën më 21 maj, afat që presidenti i Interit, Steven Zhang nuk mundi ta respektonte.

Këtë javë, Oaktree do të fillojë marrjen e klubit nga ana e tyre.

Pavarësisht sukseseve në fushë, Suning ka rezultuar i paaftë financiarisht të mbajë kontrollin e Interit. Prandaj, kompania kineze nuk do të jetë as pronare e Nerazzurrëve në ndeshjen e tyre të fundit të sezonit.

Interi udhëton për në Verona për t’u përballur me Hellas Verona në ndeshjen e tyre të fundit në Serie A të sezonit.

Deri në atë kohë, Oaktree do të ketë filluar tashmë udhëtimin e tyre si pronarë të Nerazzurrëve.

Kanë kaluar tetë vjet dhe shumë kanë ndryshuar. Por edhe një herë Interi do të inaugurojë fillimin e një epoke të re pronësie duke udhëtuar drejt Veronas./vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *