Kryebashkiaku ukrainas i Melitopol, Ivan Fedorov, ka deklaruar se katër “bashkëpunëtorë” të Rusisë janë vrarë nga një bombë në makinë. Ai thekson se ngjarja është shënuar në qytetin Mykhailivka, në pjesën e pushtuar nga Rusia të rajonit të Zaporizhzhia.

 

“Nuk është saktësisht një natë e qetë e së premtes për bashkëpunëtorët dhe pushtuesit e Mykhailivka,” shkroi Fedorov. “Kur ata ishin gati të kalonin një kohë relaksuese në një kafene lokale, ata nuk ia dolën aspak. Një makinë me katër mbështetës të Kremlinit “fluturoi drejt qiellit “pak jashtë destinacionit të tyre.”   

 

Fedorov tha se në mesin e të vdekurve ishte një biznesmen vendas, pronar i kafenesë “Hetman”. 

 

Zyrtarët e emëruar nga Rusia në Zaporizhzhia e pushtuar raportuan gjithashtu shpërthimin e makinës. 

 

Vladimir Rogov, i cili është në këshillin e administratës civile-ushtarake të rajonit të Zaporizhzhia, të mbështetur nga Rusia, e quajti shpërthimin “një sulm terrorist”. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *