Nje ngjarje e rende  ka tronditur Gjermanine. Një krim brutal  ka ndodhur mbemjen e se merkures në qytetin Hanau, ku nje person i armatosur ka qelluar ne dy lokale te ndryshme duke lene te vdekur 10 persona ndërsa kater te tjere kane mbetur te plagosur.

Me pas edhe autori i vrasjes i identifikuar si shtetasi gjerman Tobias Rathjen u gjend i vdekur ne banesen e tij.

Sipas autoriteteve gjermane behet fjale per nje akt me motive ekstremiste të djathta, te nje personi qe urrente te huajt.

Të shtënat e para u dëgjuan në  lokalin “Midnight” në qendër të qytetit Hanau. Pak më vonë, në nje lagje tjeter është qëlluar sërish në një shisha-bar. Edhe këtu ka pasur disa viktima. Disa prej tyre ishin kurde.

Të enjten në mëngjes, policia bëri të ditur, se ka gjetur trupin e pajetë te autorit të dyshuar në apartamentin e tij. Aty forcat speciale gjetën edhe një person tjetër të vdekur. Bashkë me të numri i të vdekurve arrin në 11 vetë.

Autori  43 vjec, posedonte nje arme gjuetie me leje, ndersa ne automjetin e tij është gjetur edhe municion luftarak.

Tobias Rathjen kishte lene nje leter te paperfunduar si dhe nje video mesazh ne gjuhen angleze ku i drejtohej popullit amerikan dhe i bente thirrje për luftë . Në letër autori shkruante për nevojën për të shkatërruar disa popuj, dëbimi i të cilëve nga Gjermania nuk mund të arrihet më.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *