Te papërmbajtshëm dhe me nje force impresionuese Paris SG i shkaktoi nje humbje te rende ne vitet e fundit Bajernit te Mynihut ne supersfiden kryesore te javës se dyte te fazës ne grupe te Uefa Champions League.

Ne Park De Princ parisienët fituan me rezultatin e thelle 3-0 duke u ngjitur te vetëm ne krye te grupit B me pike te plota 6. Ne nje start drithërues vendasit gjeten golin qe ne minutën e 2 me Dani Alves, ndërsa ne minutën e 31 Edinson Cavani me nje supergol dyfishoi rezultatin. Edhe pse bavarezet u munduan te kundërpërgjigjen ne minutën e 63 Neymar mbylli gjithçka pas nje iniciative te Mbape, duke vulosur shifrat 3-0. I njëjti rezultat edhe ne Bruksel ku Selltik mundi vendasit e Anderleht me gola te Grifits Sinkler dhe nje autogoli te Karamboxhi.

Fitore e jashtëzakonshme edhe per Chelsin 2-1 ne Metropolitan te Madridit ndaj vendasve te Atletikos. Ne debutimin e tyre te pare ne Champions ne stadiumin e tyre te ri ishin te zotet e shtëpisë, qe zhbllokuan shifrat fale nje penalltie te Grizman duke e mbyllur pjesën e pare ne avantazh. Por blutë barazuan ne minutën e 60 me Alvaro Morata, ndërsa ne minutën e 4 te shtesës i sapofuturi ne loje, asi nen mënge i teknikut Konte, Mici Batshuai i dha fitoren londinezeve qe kryesojnë me pike te plota tashme grupin C.

Ne takimin tjetër Roma u ngjit ne vend te dyte fale fitores ne Azerbajxhan ndaj Karabag me te njëjtat shifra. Manolas dhe Xheko gjeten rrjeten per italianet përpara se Pedro Henrike te ngushtonte shifrat qe ne pjesën e pare fale nje autogoli te Sebastian Coates, Barcelona doli me tre pike nga Hoze Alvelade ne perballjen me Sportingun. Katalanasit ne krye te grupit C me 6 pike ndërkohe qe Juventus arriti fitoren e pare 2-0 ndaj Olimpiakos. Te dy golat per zonjën e vjetër u shënuan ne pjesen e dyte nga Higuain dhe Manxhukic.

Manchester United vazhdon marshimin ne grupin A teksa arriti nje tjeter fitore kete here ne Moske 4-1 ndaj Cska. Per djajte e kuq lane shenje ne kete ndeshje Lukaku dopiete Mata nga pika e bardhe dhe Mkitarjan,  ndersa golin e nderit per ruset e shënoi Kuchaev ne fundin e takimit.

Zhgënjen edhe njëherë Benfika qe pesoi nje tjeter humbje kete here te thelle 0-5 ne Zvicër nga Basel i Taualant Xhakes. Ne nje mbremje magjike vendasit zhbllokuan shpejt shifrat me Lang per te shënuar me pas Oberlin dopiete, Van Volsfinkel me penallti dhe ne fund paraguajani Riveros.