Këtë të diel, në Lushnje, është zhvilluar për herë të parë panairi i shalqirit dhe pjeprit.

 

2.700 fermerë kanë arritur të prodhojnë rreth 120 mijë ton shalqi.

 

Rreth 35% eksportohet në vendet europiane dhe Ballkanin Perëndimor. Të pranishëm në panair kanë qenë zv.kryemininstri Erion Braçe ministrja e Bujqësisë Milva Ekonomi dhe kryetari i bashkisë Fatos Tushe.

 

Ky panair konsiderohet një mundësi e mirë për të promovuar prodhimet bujqësore.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.