Sipas MeteoAlb: Zhvillimi i një qëndre e presionit të lartë atmosferik në Europën Qëndrore me ndikim dhe në vendin tonë do të kushtëzojë kthjellime dhe vranësira të lehta në bregdet dhe zonat e ulëta por vranësira të shpeshta paraqiten në zonat Juglindore.

 

Parashikohet që pasditja dhe mbrëmja të dominohen nga kthjellime dhe vranësira të herë pas-herëshme në të gjithë Shqipërinë.

 

Temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga -5°C deri në 14 °C.

 

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Lindor- Verilindor duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë.

 

Rajoni dhe Europa

Vendet e Rajonit paraqiten me kthjellime dhe vranësira të pakta, po ashtu vendet e Pellgut të Mesdheut, Europa Qëndrore dhe ishujt Britanikë vijojne me kthjellime.

Por vranësira të dendura dhe rrebeshe shiu për brigjet e detit të Zi dhe Egje.  Gjithashtu në kushte atmosferike të paqëndrueshme me reshje dëbore mbetet Europa Veriore.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *