Sfida kryesore e ditës së sotme në Euro 2020 eshte ajo me Portugalise dhe Gjermanise. “Pancerat”, pas disfates ndaj Frances, nuk do te deshironin te lejonin nje tjeter humbje apo nje performance te dobet perpara tifozeve te tyre. Por, iberiket edhe pse vuajten kunder Hungarise ne ndeshjen e pare, jane te vendosur per te korrur nje tjeter triumf dhe te sigurojne kualifikimin.

 

Optimizmi eshte i madh tek skudra e Fernando Santos, per me teper me nje Ronaldo te uritur per te thyer rekorde ku tashme i nevojiten edhe tre gola per te arriur iranianin Ali Daei si, lojtari qe ka shenuar me shume gola ne rang kombetaresh.

 

Iberiket pritet qe edhe ndaj Gjermanise te luajne po me te njetjin formacion si ndaj Hungarise.

 

Ne anen tjeter ne kampin gjerman, situata është e trazuar, kjo dhe për faktin se Joakim Lev, po krtikohet për skemën me tre mbrojtësa. Por tekniku gjerman është i vendosur të hedhë në fushë të njëjtën skemë 3-4-3.

 

Në 4 përballjet mes këtyre dy skuadrave në këtë kompeticion, Gjermanët kanë fituar 2 takime, Portugalia 1 dhe një ndeshje ka përfunduar në barazim. Sfida e sotme padyshim pritet te dhuroje spektakel. Ajo do te luhet ne oren 18:00 ne Alianz Arena dhe do te gjykohet nga britaniku Entoni Tejlor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *