Një në gjashtë fëmijë në Gazën veriore është i kequshqyer rëndë, thotë agjencia e OKB-së, me herën e fundit që dërgoi ushqim në Gazën veriore të paktën një muaj më parë. Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët Palestinë në Lindjen e Afërt po bën thirrje që ndihmat ushqimore të lejohen në rajon në baza të rregullta.

“Hera e fundit që agjencia ishte në gjendje të dërgonte ndihma ushqimore në Gazën veriore ishte më 23 janar”, shkroi Philippe Lazzarini në X, dikur Twitter.

“Apelet tona për të dërguar ndihma ushqimore janë refuzuar dhe kanë rënë në vesh të shurdhër. Kjo është një fatkeqësi njerëzore. Uria ende mund të shmanget, përmes vullnetit të vërtetë politik për të siguruar akses dhe mbrojtje ndaj ndihmës thelbësore. Ditët në vijim do të testojnë edhe një herë humanizmin dhe vlerat tona të përbashkëta”, shtoi ai.

Programi Botëror i Ushqimit, një tjetër agjenci e OKB-së, njoftoi të martën se ishte detyruar gjithashtu të ndalonte dërgesat e ushqimit në veri të Gazës “derisa të krijohen kushtet për të lejuar shpërndarjen e sigurt”. Ajo kishte rifilluar dërgesat vetëm tre ditë më parë pas një pezullimi tre-javor të shkaktuar nga një goditje në një kamion të UNRWA dhe mungesa e një sistemi funksional alarmi humanitar.

Furnizimet jetike për rajonin mund të shpërndahen në një bazë më ad-hoc. Mbretëria e Bashkuar dhe Jordania hoqën katër ton ndihma, duke përfshirë ilaçe thelbësore, karburant dhe ushqim për pacientët dhe stafin në një spital në Gazën veriore të martën.

Marrëveshja e përkohshme e armëpushimit

Paralajmërimi i fundit i agjencisë së OKB-së vjen ndërsa kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha të dielën se një ofensivë ushtarake në qytetin më jugor të Rafah, ku më shumë se gjysma e 2.3 milionë banorëve të Gazës janë strehuar, mund të “vonojë disi” nëse arrihet një marrëveshje për një armëpushim njëjavor ndërmjet Izraelit dhe Hamasit.

Mediat izraelite raportuan se ndërmjetësit po përparonin në një marrëveshje armëpushimi dhe lirimin e dhjetëra pengjeve të mbajtura në Gaza, si dhe palestinezëve të burgosur nga Izraeli. Disa media izraelite, duke cituar zyrtarë të paidentifikuar, raportuan se Kabineti i Luftës e kishte miratuar në heshtje atë.

Bisedimet rifilluan të dielën në Katar në nivel ekspertësh, njoftoi televizioni shtetëror i Egjiptit Al Qahera. Një zyrtar egjiptian i cituar thotë se bisedimet e mëtejshme do të pasojnë në Kajro me synimin për të arritur një armëpushim dhe lirim pengjesh.

Një zyrtar i lartë nga Egjipti, i cili së bashku me Katarin po ndërmjetëson mes Izraelit dhe Hamasit, tha se draft-marrëveshja e armëpushimit përfshin lirimin e deri në 40 pengjeve femra dhe të moshuara në këmbim të deri në 300 të burgosurve palestinezë, kryesisht gra, të mitur dhe të moshuar.

Zyrtari, duke folur në kushte anonimiteti për të diskutuar negociatat, tha se pauza e propozuar gjashtë-javore e luftimeve do të përfshinte kalimin e qindra kamionëve me ndihma humanitare. Negociatorët përballen me një afat jozyrtar për fillimin e muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit rreth datës 10 mars, një periudhë që shpesh sheh tensione të rritura midis izraelitëve dhe palestinezëve. /vizionplus.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *