Koronavirusi ka sjelle perplasje mes lidereve politike ne Kosove. Presidenti Hashim Thaçi ka nënshkruar dekretin për gjendje të jashtëzakonshme per shkak te situates se krijuar nga koronavirusi.

 

HASHIM THAÇI

 

PRESIDENT I KOSOVES

 

Bazuar në detyrat e mia kushtetuese si President, pas takimit me Këshillin e Sigurimit të Kosovës, kam nënshkruar një dekret për të shpallur gjendjen e jashtëzakonshme per situatën e krijuar nga shpërthimi i COVID-19.

 

Me pas gjate nje konference kreu i shtetit theksoi se gjendja e jashtezakonshme do te jete vetem per nje muaj.

 

 

Por qeveria e quajti këte nje masë ekstreme dhe të panevojshme ndersa per te hyre ne fuqi dekreti i Thacit duhet te marre miratimin e parlamentit brenda 48 oresh.

 

Nuk ka mjaftuar kjo, por kryeministri Albin Kurti ka shkarkuar nga detyra ministrin e brendshem Agim Veliu me argumentin se ka perhapur panik.

 

Ne nje deklarate per mediat Veliu e kishte konsideruar situatet te rende duke kundershtuar qendirmin e kryeministrit per gjendjen e jashtezakonshme.

 

Por per Kurtin ministrI I Brendshem I cili eshte nenkryetari I Lidhjes Demokratike te Kosoves, parti e koalicionit qeverise Veliu ka “dëshmuar mungesë të theksuar lidershipi dhe ka minuar hapur punën e qeverisë.

 

Nuk ka vonuar reagimi i kreut te Lidhjes Demokratike te Kosoves Isa Mustafa. Përmes një postimi në Facebook ai ka quajtur të papranueshëm shkarkimin e ministrit. Për Mustafën, kjo është shkelje e marrëveshjes së koalicionit.

 

ISA MUSTAFA

 

KRYETAR, LDK

 

Me marrëveshje kemi përcaktuar se ministrat mund të shkarkohen nga kryeministri në konsultim me kryetarin e subjektit politik, me të cilin është bërë koalicioni, bazuar në një arsyetim që e pranon Kryetari i LDK-së. Kërkoj nga Kryeministri ta anulojë vendimin për shkarkimin e z. Veliu dhe të merr vendim per heqjen e taksës deri në fund të javës Veprimet e njëanshme të kryeministrit janë të dëmshme dhe të papranueshme dhe çojnë në prishje të koalicionit.

 

Aktualisht Kosova ka identifikuar 19 raste me koronavirus.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *