Subscribe

Lulzim Basha ka qënë i ashpër në fjalët e tij kundër rivalit politik gjatë bashkëbisedimet të mbajtur me gazetarët.

Ngacmimeve në distancës të Ramës I cili e quajtur bashën si “mikun” e tij, drejtuesi I opozitës iu përgjigj:

 

Nuk kam qene ansjehere mik me Edi Ramen. Ai e ka zgjedhur miqesine e tij, jane kriminele e oligarke qe marrin favore diten dhe naten. Por kjo nuk eshte beteja ime personale. Perballjen me te e kam fituar njehere. Per me teper qe ate e ka mundur krimi, me te cilin erdhi ne pushtet, e ka mundur hajduteria. Kjo beteje behet pikerisht qe shqiptaret te mos jene te detyruar te zgjedhin midin nje njeriu te lidhur me krimin dhe dikujt qe mun dte vije ne poushtet duke u lidhur me krimin. duke e eliminuar krimin nga procesi politik dhe duke u dhene mundesine qytetareve te zgjedhin mes ofertave te verteta.

 

Basha shtoi më tej se largimi I Edi Ramës nga posti I kryeministrit është një kusht I panegociueshëm nga opozita për cfarëdo lloj forme dialogu me ndërmjetësimin e ndërkombëtarëve.

 

Edi Rama nuk mund te jete kujdestar I nje procesi zgjedhjeve, pasi eshte kapur duke vjedhur 3 pale zgjedhje. Perdhunuesi serial I zgjedhjeve nuk mund te jete kujdestar I zgjedhjeve. Kjo eshte e padiskutueshme, e panegociueshme. Nuk ka njeri ne Shqiperi te besoje se me Edi Ramën kryeministër, mund te kete nje proces te lire zgjedhor. Ne Europe me keto skandale qe kane ndodhur, Rama jo vetem nuk do ishte kryeministër, por do ishte para drejtesie, me gjasa I denuar. Opozita nuk kerkon pushtet ne tavoline. Rama hodhi poshte sot ofertat publike per nje angazhim te faktorit nderkombetar, PD mirepret cdo anagzhim te faktorit nderkombetar për te zgjidhur kete krize te thelle. Kjo krize vetem sa do te thellohet nese lihet ne doren e nje njeriu te papergjegjshem qe kerkon te mbaje Shqiperine peng. Rruga qe kemi perpara eshte fare e qarte, ne do te vazhdojme aksionin qytetar, duke nderthurur protestat me alternatitëven , vizionin per te ndertuar ekonomine, mundesi per mireqenie per te gjithe shqiptaret. Zgjedhje te marra peng me krimin dhe nga nje kryeminister qe bashkepunon me te, ka mbaruar.

 

I pyetur nese do te ulej ne nje tryeze dialogu me Ramen, kreu i PD tha se nuk e perzgjedh ai rivalin politik qe do te kete perballe.

 

Por Basha tha se eshte i sigurte per nje gje. ” E rendesishme eshte qe te mos lejojme qe zgjedhjetg e reja ti organizoje Edi Rama. Ai qe ka perdhunuar zgjedhjet e kaluara. Ky njeri nuk mund te organizoje me zgjedhje”.

 

Kreu i Pd paralajmeroi se protestat e radhes do te jene edhe me te medha e me te fuqishme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *