Shkon në 208 numri i viktimave nga Covid-19 në vendin tonë.

Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur se këtë të mërkurë kanë gjetur vdekjen 3 persona të tjerë që ishin prekur nga koronavirusi.

Dy prej viktimave ishin nga Tirana dhe një tjetër nga Elbasani. Autoritetet nuk sqaruan nëse viktimat kishin apo jo sëmundje bashkëshoqëruese.

Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën me sëmundjen në dy spitalet Covid, pavarësisht përpjekjeve të mjekëve, një 65 vjeçar nga Elbasani dhe dy qytetarë nga Tirana, një 66 vjeçar dhe një 76 vjeçare. I shprehim ngushëllimët familjarëve.

Shifrën më të lartë të viktimava nga totali deri më tani e mban qarku i Tiranës me 102 persona që kanë ndërruar jetë, Shkodra me 33 viktima dhe Durrësi me 30 të vdekur.

COVID-19 – Statistika (12 Gusht 2020)

Testime totale            47676

Raste pozitive              6817

Raste të shëruara         3552

Raste Aktive                3057

Humbje jete             208 (Qarku Tiranë 102, Shkodër 33, Durrës 30, Fier 10, Elbasan 8, Korçë 6, Lezhë 5, Kukës 5, Vlorë 5, Dibër 2, Berat 1, Gjirokastër 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                   1678

Durrës                   367

Shkodër                263

Fier                       126

Lezhë                             119

Vlorë                              115

Korçë                             102

Kukës                   91

Elbasan                 73

Berat                    51

Dibër                    39

Gjirokastër            33

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *